Kompánek Vladimír

Vladimír Kompánek sa narodil 28. októbra 1927, Rajec, Slovensko, zomrel 20. januára 2011, Bratislava. Bol slovenský sochár a maliar. Tvorbou sa zaraďuje do Skupiny Mikuláša Galandu, ktorú pomáhal zakladať. Študoval na Reálnom chlapčenskom gymnáziu v Žiline. V rokoch 1949-1954 študoval na VŠVU v Bratislave najskôr grafiku a neskôr na oddelení figurálneho sochárstva u prof. J. Kostku.

V jeho rannej tvorbe prevláda figurálny motív predovšetkým vidieckych žien. Dôraz je kladený predovšetkým na jednoduchý obrys plastiky a jej kompatibilitu, a hoci sú jeho vidiečanky tvarovo robustné a pevné , výrazovo sú ich postavy jemné ba až graciózne. Koncom 60- tych rokov vytvoril svoje prvé drevené subtílne sošky svojím tvarom a žiarivou farebnosťou evokujúce hračky, hoci nimi rozhodne nie sú. Začiatkom 70-tych rokov sa do jeho tvorby dostávajú motívy slovanských kultových tradícii - zimných fašiangov, rozjarenej chasy bizarných bábiek, huslistov a turoňkov ,ktorí zaujali pevné miesto ako v jeho sochárskom tak aj maliarskom prejave.

Vladimír Kompánek vystavoval na samostatných a aj kolektívnych výstavách v Bratislave, Montreáli, Osake, Piešťanoch, Prahe, Benátkach a inde.

Galerijný predaj

Fašiangy- Prítomnosť smrtky
Fašiangy- Prítomnosť smrtky
4 500,00 €
Predajná cena
Mám záujem

Výstavy

Mlyn
Mlyn
Nepredajné
Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map