Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Umenie a biznis

REPREZENTATÍVNA VÝSTAVA JÁNA HLAVATÉHO V DANUBIANE
REPREZENTATÍVNA VÝSTAVA JÁNA HLAVATÉHO V DANUBIANE

Ján Hlavatý vstúpil na slovenskú výtvarnú scénu v osemdesiatych rokoch. Svojou tvorbou sa začlenil k „rebelantskej“ generácii, ktorá sa vzoprela panujúcemu diktátu a reagovala na podnety postmoderny.

Retrospektívna výstava Tanec s farbami je výberom autorovej maliarskej tvorby čím rekapituluje jeho vlastnú umeleckú cestu. Jedným z najdôležitejších prvkov jeho obrazov je farba, ktorá v nich zohráva významnú úlohu. Farba, ktorá sa postupne stáva výsostne maliarskym problémom. 

Po absolvovaní štúdií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave sa rodák zo Zlatých Moraviec usadil v hlavnom meste. V polovici deväťdesiatych rokov spolu s Jánom Kelemenom a Alexejom Kraščeničom založili zoskupenie A¤1. Spoločne vystavujú doma i v zahraničí. Usporiadal  však aj viacero samostatných výstav, napríklad vo Viedni, Budapešti, Saint-Luis, Mníchove, Nitre, Bratislave, Trenčíne či Mojmírovciach. Okrem maľby sa venuje kresbe, ale aj mozaike, sgrafitu či enkaustike ako súčasti architektúry.

Jeho obrazy vytvárajú pôsobivý dojem živého organizmu, ktorý je plný vzrušujúcich farebných zážitkov a podnetov. Maliarov výrazne spontánny maliarsky prejav vyviera z jeho osobného založenia a citového bohatstva.

Ide predovšetkým o abstraktné obrazy s občasnými ozvenami figúry, inšpirované prírodou, osobnými zážitkami či momentálnymi pocitmi. Vždy sa snaží o čo najpresnejšie vyjadrenie svojich zážitkov, spomienok, emócií a myšlienok. Tie sa z jeho pamäti pretavujú do podoby obrazu, kde ich redukuje ich do tvarov, línií, farebných plôch a symbolov. Komponuje z nich motívy rozohrávajúce príbehy. Farbami hýriace plátna nezaťažuje ideológiou, tragédiou ani agresivitou.

Výstava Jána Hlavatého Tanec s farbami v Meulensteen Art Museum Danubiana potrvá do konca februára.

Mgr.Tereza Peterová

ART INVEST

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map
Ján Hlavatý: Hľadisko