Umenie a biznis

OBRAZY - SOCHY VLADIMÍRA KOMPÁNKA V DANUBIANE
OBRAZY - SOCHY VLADIMÍRA KOMPÁNKA V DANUBIANE

Deväťdesiate výročie narodenia Vladimíra Kompánka sa pre Danubianu stalo príležitosťou znova po desiatich rokoch prezentovať  výber z jeho  sochárskej i maliarskej tvorby. Konkrétne kolekciu obrazov zo zbierky Gerarda Meulensteena a sôch zo zbierky Oravskej galérie v Dolnom Kubíne.

 

Ako protagonista Skupiny Mikuláša Galandu sa Kompánek koncom päťdesiatych rokov podieľal na obnove tradícií medzivojnovej slovenskej moderny. Vo svojej tvorbe čerpal nie len z aktuálnych prúdov európskeho umenia, ale zároveň siahol až k prapodstate domácej kultúry, aby vytvoril vlastnú sochársku reč a bohatý autorský program.

Kompánkov sochársky prejav smeroval k výraznej redukcii foriem, k čistému geometrickému znaku, do ktorého vkladal metaforický význam. Práve symbol a znak zastávajú v jeho tvarosloví výhradné postavenie.

Maľbe autor definitívne podľahol až v osemdesiatych rokoch. Svojimi obrazmi priniesol do slovenského umenia novú citlivosť, miróovskú tajuplnosť tvarov a návrat k širokej škále zabudnutých námetov a posolstiev. Očarený možnosťami farby maľuje svoje veľkolepé krajiny, znakové kompozície, figurálne motívy, magické únosy i fašiangové výjavy.

Výstava v Danubiane potrvá do 3. septembra 2017.

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map