Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Umenie a biznis

MARTIN BENKA V HISTORICKOM MÚZEU SNM
MARTIN BENKA V HISTORICKOM MÚZEU SNM

V septembri minulého roku SNM-Historické múzeum a SNM-Múzeá v Martine zahájili výstavu o osobnosti, živote a diele Martina Benku (1888-1971)pri príležitosti 130. výročia umelcovho narodenia.

Kolekciou viac ako 130 obrazov dokumentuje umeleckú cestu Martina Benku od počiatkov. Od ranných, možno menej známych diel, ktoré napomáhajú budovať predstavu o jeho umeleckom vývoji. Samostatná miestnosť je venovaná vrcholu jeho tvorby – tridsiatym rokom 20. storočia, v ktorej je prezentovaných najviac veľkoformátových plátien. Dominantou  je obraz Krajina z Terchovej, za ktorý bol Benka v roku 1936 ocenený striebornou medailou na svetovej výstave v Paríži. Expozícia je oživená i kusmi umelcovho nábytku a osobnými vecami, medzi ktorými je aj tabatierka, zapaľovač, sklený popolník s vygravírovaním monogramom, plášť, klobúk či maliarsky stojan s paletou. Nechýba ani početná kolekcia umeleckých výjavov z maliarových ciest.

 

Okrem maľby a kresby sa Benka venoval aj grafike či hudbe. Vo svojom ateliéri zakladal s priateľmi sláčikové kvartetá a organizoval komorné koncerty. Navrhoval knižné ilustrácie, známky, exlibrisy, sgrafitá, bankovky, v neposlednom rade vyhotovil niekoľko návrhov fontov. V typografii kombinoval prvky z ľudovej tvorby, ornamentov a samozrejme jeho obľúbenej prírody.


Umelec pôvodom zo Záhoria precestoval Európu, no najviac mu prirástla k srdcu severoslovenská horská krajina. V rámci svojej tvorby si vytvoril neopakovateľný rukopis, ktorým citlivo reflektoval obraz slovenskej prírody. Napokon sa koncom 50. rokov  usadil v Martine, kde žil a tvoril v dome s ateliérom a obrazárňou, ktorý vybudoval štát, za čo mu daroval časť svojej tvorby. Po jeho smrti v ňom začiatkom 70. rokov otvorili Múzeum Martina Benku.

Výstava Martin Benka (1888–1971) bude na Bratislavskom hrade prístupná do 31. decembra 2019.

Mgr. Tereza Peterová

ART INVEST

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map