Umenie a biznis

KOŠICKÁ MODERNA V SLOVENSKEJ NÁRODNEJ GALÉRII
KOŠICKÁ MODERNA V SLOVENSKEJ NÁRODNEJ GALÉRII

V SNG v Bratislave si teraz môžete pozrieť výstavu Košická moderna a jej kontext, a to až do 15. marca 2015. Táto výstava naväzuje na výstavu, ktorú pred tým, vo väčšom rozsahu, zorganizovala Východoslovenská galéria v Košiciach v spolupráci s aukčnou spoločnosťou Art Investa predstavila tak významných autorov tohto regiónu z obdobia 20-tych rokov 20. storočia.Oproti premiére v Košiciach, kde prezentovali takmer 250 diel, je bratislavská výstava z priestorových dôvodov o niečo skromnejšia – fenomén košickej moderny predstavuje kolekciu 150 diel takých autorov, ako sú napríklad: E. Krón, A. Jasusch, K. Bauer, S. Bortnyik, G. Schiller, F. Foltýn a ďalší.

Rozmanitosť umeleckých tendencií a bohatstvo kultúrnych udalostí východoslovenskej metropoly predstaví verejnosti od piatka 5. decembra výstava Slovenskej národnej galérie (SNG) Košická moderna a jej kontext. Výstava, ktorú pripravili Zuzana Bartošová, Michal Burdziński a Alexandra Homoľová ponúkne každému návštevníkovi možnosť spoznať výtvarný život Košíc aj okolnosti, ktoré ho formovali od začiatku 20. storočia do konca prvej Československej republiky. Záujemcovia si výstavu môžu v sídle národnej galérie na Námestí Ľudovíta Štúra v Bratislave.

Košice sa v prvých dekádach 20. storočia výrazne menili a odrazilo sa to i v tvorbe tunajších umelcov. "Predtým rakúsko-uhorské mesto, kde sa hovorilo prevažne po maďarsky, sa ocitlo v novom štáte a zmenili sa jeho politické i kultúrne súradnice. Postupne tu začalo prevažovať slovenské obyvateľstvo, ale početnú skupinu tvorila aj česká administratíva. V Košiciach bola pred prvou svetovou vojnou významná židovská obec, čo sa po nej zrejme nezmenilo, súdiac aj podľa konfesionálnej príslušnosti viacerých osobností košickej moderny," priblížila východiská výstavy galéria. Centrom pozornosti výstavy sú umelci, ktorí v meste žili a tvorili počas medzivojnového obdobia dlhší či kratší čas. Často ich sem v tom čase pozýval Josef Polák, ktorý viedol Východoslovenské múzeum. Polák pozýval výtvarníkov na dlhšie pobyty a nezabúdal ani na význam vzdelávania. Pri Východoslovenskom múzeu založil výtvarnú školu a zorganizoval vyše dvesto prehliadok.

Kurátorský výklad na výstave Košická moderna a jej kontext sa uskutoční v štvrtok 15. januára o 18:00 na 2. poschodí Esterházyho paláca SNG. Výstavou budú záujemcov sprevádzať Zuzana Bartošová, vedecká pracovníčka Ústavu dejín umenia SAV a Michal Burdziński, ktorý pôsobí ako doktorand na Varšavskej univerzite a aktuálne je na študijnom pobyte v Ústave dejín umenia SAV. K výstave avizuje SNG množstvo ďalších sprievodných podujatí, avizovať ich bude na svojej webstránke http://www.sng.sk.

Michal Volčko

ART INVEST

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map
K.Bauer: Na trhu