Umenie a biznis

JANA ŽELIBSKÁ V JESENNEJ AUKCII ART INVEST
JANA ŽELIBSKÁ V JESENNEJ AUKCII ART INVEST

V jesennej aukcii ART INVEST Vám okrem mnohých pozoruhodných diel prinášame i obraz Krajina – List II. od významnej slovenskej multimediálnej umelkyne Jany Želibskej (1941). Ide o rozmerné dielo z roku 1982 vyhotovené kombináciou techník tlače a akrylu.

To, že Jana Želibská patrí medzi rešpektované umelkyne i v zahraničí, dokladá jej účasť na dlhom zozname výstav po celom svete. Za jednu z najzaujímavejších za posledné roky možno považovať výstavu The World Goes Pop v londýnskej Tate Modern (september 2015 – január 2016), ktorá prezentovala prierez menej kanonických prejavov pop-artu z rôznych častí sveta.

V tom istom čase boli diela Jany Želibskej spoločne s dielami Júliusa Kollera a Jozefa Jankoviča súčasťou prestížnej výstavy International Pop (2015-2016), ktorá mala turné po troch popredných amerických galériách. Spoločne s autormi ako Juraj Bartusz, Stano Filko, Július Koller, Juraj Meliš, Rudolf Sikora sa Želibská predstavila na výstave Ludwig Goes Pop v Ludwig Museu v Budapešti (2015-2016).

Walker Art Center v Minneapolise, Dallas Museum of Art, Philadelphia Museum of Art, Tate Modern Londýn aj Ludwig Museum Budapešť patria medzi popredné svetové inštitúcie, ktoré každoročne pritiahnu milióny návštevníkov. Ich výstavy a publikácie píšu dejiny svetového umenia a priamo prispievajú k tvorbe hodnoty umeleckých diel a prestíže ich autorov. Nimi organizované výstavy so zastúpením slovenských umelcov sú potvrdením kvality nášho umenia.

Mimoriadnou udalosťou bola i medzinárodná aukcia Contemporary East (Súčasný východ) londýnskej aukčnej spoločnosti Sotheby’s v roku 2016, na ktorej bolo historicky po prvý krát aj slovenské zastúpenie. Išlo o trojicu našich popredných výtvarníkov – Milan Dobeš, Stano Filko a Jana Želibská. Osobitosť, medzinárodná etablovanosť umelca, vzácnosť a stav diela, kvalita či vizuálna príťažlivosť pre čo najširší okruh zberateľov - to sú hlavné kritéria, prečo sa londýnska Sotheby´s rozhodla do medzinárodnej aukcie Súčasný východ zaradiť aj tieto slovenské mená. Želibskej dielo Dve bolo napokon vydražené za 19 054€, čo je jasným dôkazom toho, že jej tvorba má obrovský potenciál i na medzinárodnom trhu umenia.

Jana Želibská je jednou z mála žien v prostredí „iného“ umenia a neskôr umenia nových médií s plnohodnotnou kariérou, ktorá začala v „zlatom veku“ slovenského výtvarného umenia, na sklonku 60. rokov. Tiež jedna z mála slovenských umelkýň, ktorej sa ( podobne ako v  tom čase Mlynárčikovi či Jankovičovi) aj prostredníctvom francúzskeho výtvarného kritika Pierra Restanyho podarilo na chvíľu infiltrovať na „západnú“ (parížsku) výstavnú scénu. Programovo ju možno označiť za multimediálnu výtvarníčku, nakoľko sa venovala fotografii, grafike, tvorbe objektov a inštalácií, ale i performance či neskôr v 90. rokoch najmä video umeniu. V istej časti svojej tvorby však bola v slovenskom výtvarnom prostredí výslovne solitérna a to najmä v oblasti zvýrazňovania ženskej telesnosti a intimity. Aj preto je často označovaná za prvú predstaviteľku feminizmu na Slovensku.

Jesenná aukcia Art Invest sa bude konať v nedeľu 24. novembra o 14h v hoteli Carlton v Bratislave.

Mgr. Tereza Peterová

ART INVEST

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map