Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Umenie a biznis

GALÉRIA CYPRIÁNA MAJERNÍKA DEFINITÍVNE KONČÍ
GALÉRIA CYPRIÁNA MAJERNÍKA DEFINITÍVNE KONČÍ

Poslanci na zasadnutí miestneho zastupiteľstva definitívne rozhodli o ukončení činnosti Galérie Cypriána Majerníka, ktorá sídlila v Zichyho paláci v bratislavskom Starom Meste.

Už v roku 2012 boli zistené viaceré nedostatky pri činnosti galérie a mestská časť sa rozhodla nájsť nového zriaďovateľa. O dva roky neskôr bola prevedená do zriaďovateľskej pôsobnosti neziskovej organizácie Centrum vizuálneho umenia – Cevium. To sa však už v marci 2014 rozhodlo Galériu Cypriána Majerníka až do odvolania zatvoriť. Dôvodom bola chýbajúca finančná dotácia na prevádzku galérie od Starého Mesta. Z pôvodne požadovanej dotácie vo výške 12-tisíc eur galéria napokon dostala iba 4 650 eur a do februára 2015 sa v nej konalo ešte niekoľko výstav. Staré Mesto však pri neskoršej kontrole zistilo, že Cevium bolo k 16. júlu 2014 zrušené a je v likvidácii. Mestská časť následne odstúpila od zmluvy.

Galéria Cypriána Majerníka vznikla v roku 2011 z iniciatívy kurátora Richarda Gregora. Bola priestorom pre súčasné slovenské vizuálne umenie. Výstavné a kancelárske priestory Zichyho paláca galérii bezplatne poskytlo Staré Mesto, ktoré je zároveň vlastníkom zbierkového fondu uchovávajúceho 84 umeleckých diel. Diela sa nachádzajú v depozitári v Zichyho paláci a v súčasnosti sú bez správcu. Staré Mesto ich chce ponúknuť Galérii mesta Bratislavy alebo iným galériám.

Mgr.Tereza Peterová

ART INVEST

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map