Umenie a biznis

FRANCÚZSKE UMENIE 20. STOROČIA V TATRANSKEJ GALÉRII V POPRADE
FRANCÚZSKE UMENIE 20. STOROČIA V TATRANSKEJ GALÉRII V POPRADE

Salvador Dalí, Marc Chagall, André Derain, Raoul Dufy, Jean Carzou

Tatranská galéria prezentuje svoju činnosť v bývalej parnej elektrárni na Hviezdoslavovej ulici v Poprade, ale aj v iných kultúrnych inštitúciách podtatranského regiónu.

Pri príležitosti svojho 55. výročia založenia rozhodla otvoriť tento jubilejný rok mimoriadnym výstavným projektom medzinárodného významu. Počas nasledujúcich týždňov budú mať návštevníci Elektrárne možnosť zhliadnuť jedinečnú prezentáciu originálnych diel piatich svetoznámych francúzskych umelcov 20. Storočia, v kurátorskej koncepcii Anny Ondrušekovej.

Elektráreň prepožičia svoje výstavné priestory dielam Salvadora Dalího, Marca Chagalla, André Deraina, Raoula Dufyho a Jeana Carzoua.

Najrozsiahlejšou je výstava Dalího pod názvom Zhmotnenie surreálneho. Galéria predstaví 100 diel ( papierové litografie, litografie na hodvábe, xylografie, keramiku, medaily, pamätnej brošne, plastiky, poštové známky, etikety na vína) významného umelca prvej polovice 20. storočia, ktorý sám seba považoval za intelektuálneho umelca. Salvador Dalí je označovaný ako jeden z najvýznamnejších predstaviteľov surrealizmu v umení.
Ďalšie umelecké smery fauvizmus a kubizmus budú mať zastúpenie v 10 kresbách Dufyho z cyklu Maitres du dessin. Výstavu diel André Deraina tvoria exponáty zo súkromnej zbierky kompletnej sady 36 litografií ilustrácie Petroniovho „Satyricona“. Prezentované diela umožnia návštevníkom spoznať svet umelcovými očami a odhaliť jeho inšpirácie, ktoré mu poskytli možnosť vyjadrenia svojich subjektívnych pocitov, emócií a myšlienok prostredníctvom umenia.
Marc Chagall vytvoril vlastný jedinečný s nikým neporovnateľný ľahko rozpoznateľný svetový umelecký štýl. Umelca budú môcť návštevníci spoznať vďaka cyklu 12 litografií ukrytých pod názvom 12 izraelských kmeňov. Jedná sa o 12 vitráží synagógy Abbel v Hadassah Medical Center v Jeruzaleme, ktoré boli realizované v rokoch 1959 – 1961. Jean Carzou sa priaznivcom umenia predstaví 10 litografiami z cyklu France. Francúzsky umelec s arménskymi koreňmi ilustroval diela velikánov svetovej literatúry ako Ernest Hemingway či Albert Camus. 

Michal Volčko

ART INVEST

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map