Umenie a biznis

CENA IMRA WEINERA - KRÁĽA BOLA ODOVZDANÁ
CENA IMRA WEINERA - KRÁĽA BOLA ODOVZDANÁ

Cena Imra Weinera-Kráľa je exkluzívnou poctou pre významné žijúce osobnosti, ktoré prispievajú k rozvoju Francúzsko- slovenskej kultúrnej spolupráce a k dialógu týchto dvoch krajín. Udeľuje sa ako uznanie zásluh o významný kultúrny alebo spoločenský počin a prínos k zbližovaniu národov Slovenska a Francúzska. Je  vyzdvihnutím tvorivého ducha  a spoločenskou i morálnou odmenou za mimoriadne ľudské výkony v oblasti kultúry.

Cenu Imra Weinera-Kráľa spoločne vyhlasujú, organizujú a udeľujú občianske združenie Spolok priateľov Imra Weinera-Kráľa  a Francúzsky inštitút v Bratislave v spolupráci s Asociáciou teoretikov, kritikov a historikov výtvarného umenia na Slovensku. Toto ocenenie sa udeľuje pod záštitou Ministra kultúry Slovenskej republiky Mareka Maďariča a Veľvyslanca Francúzska v Slovenskej republike

 V roku 2014 sa udeľuje  Cena Imra Weinera – Kráľa výtvarnému umelcovi Jánovi Zoričákovi, ktorá je spojená s prezentáciou sklárskych a fotografických prác pod názvom EXOTI a EXOPLANÉTY.

Ján  Zoričák sa narodil v roku 1944 v Ždiari. V rokoch 1959 až 1963 študoval na Sklárskej umeleckopriemyselnej škole v Železnom Brode a v rokoch 1963 až 1969 na Vysokej škole umeleckého priemyslu v Prahe. Umelecké myslenie a citové väzby od roku 1969, kedy sa usadil vo Francúzsko, vždy úzko súviseli so Slovenskom. Tak ako Imro Weiner-Kráľ aj Ján Zoričák neustále viedol intelektuálny, výtvarný a emocionálny dialóg medzi rodným krajom symbolizovaným Ždiarom a Tatrami a miestom, kde sa usadil a začal tvoriť, vo francúzskom Talloires. Po roku 1989 organizoval na Slovensku viaceré sklárske sympóziá a workshopy, na ktorých sa zúčastňovali predovšetkým slovenskí a francúzski sklári. Vo Francúzsku sa zase podieľal na založení medzinárodného sklárskeho strediska v Aix-en-Provence, kde sa zúčastnili aj slovenskí sklári.

Je Rytierom Rádu umenia a literatúry (1986) a nositeľom vyznamenania Pribinov kríž I. triedy, ktorý mu udelil prezident Slovenskej republiky (2013). Svojou sklárskou tvorbou je zastúpený v umeleckých zbierkach celého sveta, či je to Nemecko, Belgicko, Dánsko, Španielsko, Fínsko, Austrália, Japonsko, Chile, Kanada, USA, Švajčiarsko, Slovensko a Česko, ale najviac prirodzene v takmer dvadsiatich prestížnych múzeách, galériách a umeleckých fondoch Francúzska.

V celej tvorbe Jána Zoričaka je cítiť, že sklo ho  inšpiruje svojou optikou a svetelnosťou. V jednotlivých sklárskych objektoch skúma vlastnosti lomu svetelného lúča v šošovkovitých výbrusoch, konvexne a konkávne zvlnených stenách i šikmých plochách hranolov. Neraz umocňuje prirodzené vlastnosti skla použitím farby, matovania či kontrastnými plochami, aby vytvoril napätie zvlnenej línie s geometrickým tvarom.

                                                                       Dagmar Srnenská, historička umenia

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map