Umenie a biznis

AUTORSKÝ REKORD ALEXANDRA ECKERDTA NA AUKČNOM TRHU
AUTORSKÝ REKORD ALEXANDRA ECKERDTA NA AUKČNOM TRHU

V 28. aukcii umenia Art Invest sa v minulom roku vydražil Autoportrét košického maliara Alexandra Eckerdta (1932-1992) za 19-tisíc eur, vďaka čomu sa na aukčnom trhu zapísal ako autorov doposiaľ najdrahšie predaný obraz. Nárast počiatočnej vyvolávacej ceny 12-tisíc eur o viac ako 58% je jasným dôkazom postupne stúpajúceho záujmu o súčasné umenie.

Tento imaginatívny Autoportrét z konca 80-tych rokov je jedným z autorových originálnych a nápaditých zobrazení samého seba. Vyžaruje Eckerdtovi vlastnú poetickú atmosféru, no nechýba mu ani odvážna farebnosť či majstrovské narábanie so svetelnými akcentmi.

Eckerdt sa pomerne rýchlo po ukončení štúdií vymanil z vplyvu hložníkovej grafickej školy. Už jeho ranná tvorba výrazne inklinovala k hodnotám európskej aj českej výtvarnej moderny. Bol vynikajúcim kresliarom. Obzvlášť unikátne sú jeho „obojruké“ kresby. Alexander Eckerdt ovládal fenomén obojručnej kresby - bol ľavák, ale pravú ruku používal ako ľavú. Prioritu však mala ľavá ruka. Často teda kreslil tak, že v jednej aj v druhej ruke mal ceruzku a kreslil zároveň, čo je aj vo svetovom kontexte veľmi ojedinelá schopnosť. 

Zaslúžene patrí medzi popredných slovenských grafikov a maliarov so svojským videním a rukopisom. Je významným predstaviteľom imaginatívneho slovenského výtvarného umenia. Venoval sa predovšetkým figurálnym témam a krajine. Vystavoval na mnohých kolektívnych výstavách doma i v zahraničí. Mal mnoho samostatných výstav, z čoho najdôležitejšie boli v Košiciach, Bratislave, Brne a vo vtedajšom Západnom Berlíne. Celý život tvoril v Košiciach, kde aj pôsobil na ľudovej škole umenia v rokoch 1960-1964. Výrazne ovplyvnil charakter slovenskej grafiky hlavne v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia. Alexander Eckerdt patrí k najvýznamnejším predstaviteľom košického výtvarného života druhej polovice 20. storočia a bol iniciátorom tvorivej skupiny s názvom Roveň, ktorá pôsobila v rokoch 1962 – 1965. 

 

 

Mgr. Tereza Peterová

Art Invest

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map
Alexander Eckerdt: Autoportrét, 1987, olej na plátne, 100x60 cm