Josef Liesler (1912-2005): Psaníčko pro Holbeina

1981, kombinovaná technika na ručnom papieri, 60x42 cm, značené vpravo dole ,,Liesler 81"

K dielu je priložený odborný posudok od profesora Jaromíra Zeminu.

Josef Liesler se narodil v roku 1912 vo Vidolicích u Kadane, zomrel v roku 2005 v Prahe. Bol český maliar, grafik a ilustrátor.  Študoval na Českom vysokom učení technickom v Prahe, konkrétne na fakulte architektúry a pozemného staviteľstva, kde sa venoval kresbe. Jeho pedagógovia boli významní umelci Cyril Bouda, Oldřich Blažíček a Josef Sejpka.

Meno Josefa Lieslera sa spája s rôznymi výtvarnými skupinami a združeniami. Medzi rokmi 1938 a 1941 bol členom výtvarnej skupiny Sedm v říjnu. Neskôr v rokoch 1942 až 1948 pôsobil ako člen SVU Mánes. Roku 1945 se stal členom SČUG Hollar. Jeho umelecká angažovanosť pokračovala, keď v roku 1958 založil Skupinu 58. Neskôr sa pridal i k skupine Radar. Získal uznanie nie len v Československu, ale i v zahraničí. Bol tiež členom Královskej belgickej akadémie.

Josef Liesler bol významným tvorcom umeleckých poštových známok. Jeho schopnosť a originalita v tomto smere bola ocenená mnohými svetovými a národnými cenami. Dokonca získal cenu UNESCO pre najkrajšiu známku roku za svoju prácu nazvanú "Hydrologická dekáda". V roku 1969 bol za svoj prínos umeniu menovaný zaslúžilým umelcom. V roku 2003 obdržal od prezidenta Václava Klausa Medailu za zásluhy druhého stupňa.

Josef Liesler sa v umeleckom prejave vyznačoval osobitým štýlom. Jeho dielo, vytvorené v priebehu sedemdesiatich rokov, bolo oceňované pre jeho univerzálnosť, ľahkosť, improvizácie a pracovitosť. Táto rozmanitosť umožnila Lieslerovi pohybovať sa medzi rôznymi umeleckými obormi. Jeho tvorba zahŕňala maľbu, volnú i úžitkovú grafiku, tvorbu umeleckých poštovných známok, plagáty, ilustrácie, ale tiež monumentálne maliarstvo a mozaiky.

2 900,00 €
Predajná cena
Mám záujem
Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map