Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Podolay František Viktor

František Viktor Podolay sa narodil v r.1905 v Slopnej pri Ilave, zomrel v roku 1958. Vo Viedni navštevoval večerné kurzy kreslenia a maľovania na Akadémii výtvarných umení. Vo Viedni pobudol štyri roky, zdokonalil sa v maliarstve natoľko, že sa v roku 1930 prihlásil na Akadémiu výtvarných umení do Budapešti, kde bol prijatý do špeciálky profesora Júliusa Rudnayho.
V roku 1942 sa rozhodol F.V Podolay zanechať profesorské miesto v Michalovciach a odchádza do Bratislavy. Zriadil si tu dekoratívny reklamný podnik propagačnej a užitej grafiky, ktorý viedol aj po oslobodení až do roku 1949. V roku 1944 pri bombardovaní Bratislavy zasiahla bomba jeho ateliér, vtedy sa zničila veľká časť jeho staršej tvorby. Po oslobodení sa stáva členom spolku S. V. U. Bohúň a po februári 1948 členom SSVU, na ktorého výstavách sa pravidelne zúčastňoval.
Podolay vstúpil do slovenského výtvarného života začiatkom 30. rokov. Orientáciou svojej tvorby nadviazal na program zakladateľskej generácie slovenských maliarov, ktorých monumentalizovanie slovenskej krajiny a heroizovanie vidieckeho človeka bolo hlavným krédom. Námety čerpal z celého Slovenska, najmä však z Bratislavy a kúpeľných miest. Osobitnú kapitolu tvoria obrazy s námetmi Vysokých Tatier.
Monumentánej tvorbe sa začal venovať v päťdesiatych rokoch. Vyhotovil niekoľko monumentálno-dekoratívnych prác, poplatných dobe. Samostatnú kapitolu v jeho tvorbe zaujíma užitá grafika. V roku 1942 ho poveril Osvetový zväz v Bratislave vedením reklamneho podniku Styl. Z tohto podniku vychádzali plagáty, návrhy stien na výstavy, obchodná grafika a pod. Tento podnik fungoval aj po vojne a keď sa vytvoril po roku 1948 reklamný podnik TVAR (teraz DIELO), bol poverený aj jeho vedením.

 

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map