Kupka František

František Kupka sa narodil 23. septembra 1871 v Opočne a zomrel v roku 1957 vo Francúzsku. Školské roky prežil v Dobruške.

František Kupka študoval maľbu na pražskej Akadémii výtvarných umení, potom bol prijatý aj na akadémiu vo Viedni. Okrem kreslenia sa zaujímal aj o literatúru, astronómiu, náboženstvo a okultizmus (na štúdiách si privyrábal tým, že sa nechával najímať na dýchánky špiritistov, citlivý mladík s nervovými poruchami bol totiž žiadaným médiom).

V polovici 90. rokov 19. storočia odišiel ako štipendista do Paríža, kde sa trvalo usadil a s prestávkami žil až do svojej smrti. V počiatkoch sa živil ilustráciami či návrhmi plagátov. Keď v roku 1912 na jesennom salóne v Paríži vystavil prvýkrát svoje nefiguratívne obrazy (Amfora, Dvojfarebnú fugu a Teplú chromatiku), zožal nepochopenie a posmech. Počas prvej svetovej vojny sa zapojil do organizovania slovenských légií, v tom čase sa zoznámil aj s Tomášom Garriguom Masarykom. Bojoval na fronte, navrhoval uniformy a prápor légií, maľoval plagáty, ktoré zosmiešňovali monarchiu.

František Kupka sa vypracoval na nekorunovaného kráľa karikatúry a ilustrácie. Umelec so sklonom k samotárstvu mal šťastie na mecenáša - továrnika Henricha Waldese, s ktorým sa spriatelil. Kupka mu nakreslil slávnu firemnú značku: čiernobiele dievča s patentkou na oku, slávny symbol firmy Koh-i-noor. V 30. rokoch minulého storočia sa abstrakcie síce začali dostávať do módy, ale maliar začal trpieť psychickými problémami. Bojoval s depresiami, strácal sluch.

Česká verejnosť mohla Kupkove diela prvýkrát vidieť až desať rokov po jeho smrti a potom pri veľkej výstave v roku 1998.

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map