Jankovič Jozef

Jozef Jankovič sa narodil 8. novembra 1937 v Bratislave. Je slovenský sochár, pedagóg a organizátor aktivít alternatívnej umeleckej scény v období socializmu, maliar a grafik.

V rokoch 1952 – 1956 študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave. V rokoch 1956–1962 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesora Jozefa Kostku. Bol jedným z autorov prvej neverejnej výstav mladých autorov Konfrontácie 1 (r. 1961) a od svojho debutu sa stal dominujúcim predstaviteľom svojej generácie. V čase socialistického realizmu prináša na verejný priestor abstraktné zobrazenie, či prvky pop-artu. V čase normalizácie patril medzi autorov vytlačených z oficiálnej scény. V tomto období sa zameriava na konceptuálnu tvorbu, ale aj šperk, grafiku, maľbu a ako jeden z prvých využíva počítačovú grafiku. V roku 1989 patril k prvým aktivistom VPN. Krátky čas bol poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR. Stal sa prvým porevolučným rektorom Vysokej školy výtvarných umení. Koncom 60. rokov vytvoril plastiku Obete varujú, ktorá je súčasťou Pamätníka SNP v Banskej Bystrici, ktorú v čase normalizácie demontovali. Na pôvodnom mieste ju obnovili až v 90. rokoch minulého storočia.

Jeho diela sú v zbierkach Slovenskej národnej galérie, Národnej galérie v Prahe, v iných svetových súkromných a verejnoprávnych zbierkach a definujú verejný priestor v zahraničných metropolách.

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map