Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Bidelnica Daniel

Akademický maliar Daniel Bidelnica sa narodil 16. februára 1957 v Nitre. Základné výtvarné skúsenosti nadobudol v Ľudovej škole umenia. V roku 1975 ukončil u prof. Rudolfa Filu Strednú umeleckopriemyselnú školu v Bratislave, na oddelení aranžérstvo – výstavníctvo. Po maturite sa vrátil do Nitry na ĽŠU, kde pôsobil ako pedagóg. V roku 1977 začal študovať na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, na Oddelení monumentálnej maľby pod vedením doc. Ivana Vychlopena. Promoval v roku 1983 v ateliéri doc. Eugénie Lehotskej.

Žije a tvorí ako umelec v slobodnom povolaní v Bratislave. Pracuje v historickom ateliéri prvej súkromnej školy Gustáva Malého, kde pred ním tvorili aj Koloman Sokol, Cyprián Majerník, Ladislav Guderna, Marián Čunderlík a mnohí iní.

Jednotlivé vývojové etapy tohto umelca sú ovplyvňované zahraničnými štúdijnými cestami, kde na záver pracovných pobytov usporadúva autorské výstavy. Za prelomové možno okrem štátov Európy považovať najmä Kanadu, Mexiko, Brazíliu, Indiu, Kubu a Egypt, ktoré do jeho diela postupne vniesli zásadné pochopenie odkazu starobylých kultúr. Súčasne sa takto zrodil odvážny a charakteristický kolorit jeho maľby.

Daniel Bidelnica je zakladateľom maliarskeho sympózia v kaštieli v Mojmírovciach, medzinárodného stretnutia 4 + 4 na Farme Bolka Polívku v Olšanoch a spoluzakladal Spoločnosť voľných výtvarných umelcov. Okrem maľby sa trvale venuje voľnej grafi ke, art protisu, plastike, novým formám dizajnu a body paintingu. Usporiadal viac ako 130 výstav a jeho prvá monografi a vyšla v roku 2007 v Danubiane v rámci Collection of Slovak Art.

Daniel Bidelnica
Daniel Bidelnica
Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map