Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Bazovský Miloš Alexander

Miloš Alexander Bazovský sa narodil 11. januára 1899, Turany, zomrel 15. decembra 1968, Trenčín. Bol významný slovenský maliar, jeden z najreprezentatívnejších predstaviteľov slovenského maliarstva a grafiky 20. storočia. Jeho inšpiráciou bolo ľudové umenie. Vytváral sugestívne diela baladickej poetickosti. Pre svoj novátorský umelecký prejav patrí k zakladateľom slovenskej moderny. Jeho diela patria na Slovensku medzi najžiadanejšie.

Miloš Alexander Bazovský študoval v Prahe a vo Viedni a do Paríža sa chodieval nadýchať umeleckej slobody. Solitér slovenskej výtvarnej scény si našiel vlastný štýl maliarskeho rozprávania. Je typickým predstaviteľom syntetických snáh v umeleckom úsilí medzi dvomi svetovými vojnami.

Okolo roku 1927 sa začína zbližovať s monumentalizačným výrazom Martina Benku. Prináša svoj vlastný, diferencovaný pojem monumentalizácie, ktorého výrazom je prehĺbená citlivosť.

Obrazy z Bazovského prvej súbornej výstavy, ktorú otvoril roku 1928 v Ľubochni, nemali komerčný úspech. Slovenskú krajinu dôverne spoznal na svojich cestách. Najmä rodný Turiec, odkiaľ sa vybral do sveta. Ale aj Liptov, Oravu, Detvu a Horehronie. Fascinovali ho siluety dedinských kostolíkov, zvonice, opustené usadlosti a zabudnuté senníky. Vo svojich obrazoch sa pohrával s motívmi horských masívov aj s rytmom dolín či stromov vypínajúcich sa k nebu. K častým objektom maliara patril aj človek, do obrazu ktorého zatavil smútok, bolesť, nostalgiu i radosť zo života. Na scéne slovenského výtvarného umenia patrí Miloš Alexander Bazovský k najvýznamnejším a najosobitejším postavám. Základ jeho výstavy tvorí najrozsiahlejšia časť zbierkového fondu Galérie M. A. Bazovského v Trenčíne. 

Miloš Alexander Bazovský
Miloš Alexander Bazovský
Miloš Alexander Bazovský
Miloš Alexander Bazovský

Galerijný predaj

Konča dediny
Konča dediny
940,00 €
Predajná cena
Mám záujem
Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map