Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Bayros Franz von

Franz von Byros sa narodil v roku 1866, zomrel v r. 1924. Bol rakúskym komerčným umelcom, ilustrátorom a maliarom, najznámejším pre jeho kontroverzné portfólio s názvom Príbehy na toaletnom stolíku. Patril k dekadentnému umeleckému hnutiu často spočívajúcom na erotických témach a výjavoch fantasmagórie.

Byros sa narodil v Zagrebe , v dnešnom Chorvátsku, vtedajšej časti Rakúsko-uhorskej monarchie. Ako sedemnásťročný zložil prijímacie skúšky na viedenskú akadémiu s Eduardom von Engerthom. Postupne prenikol do vyššej spoločnosti a veľmi skoro sa dostal do okruhu priateľov Johanna Straussa II., s ktorého nevlastnou dcérou sa oženil v roku 1896. Nasledujúceho roku sa presťahoval do Mníchova . V roku 1904 zorganizoval v Mníchove svoju prvú výstavu, ktorá zožala veľký úspech. Od 1904 do 1908 cestoval za štúdiom do Paríža a do Talianska. Po návrate do Viedne sa cítil ako cudzinec. Vypuknutie 1. Svetovej vojny pre neho znamenalo ďalšiu prekážku.

 

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map