Alexy Janko

Diela Janka Alexyho sa úspešne predávajú v aukciách Art Invest.

Janko Alexy sa narodil 25. januára 1894, Liptovský Mikuláš, zomrel  22. septembra 1970 v Bratislave. 

Janko Alexy patril popri M. Benkovi a Ľ. Fullovi k zakladateľom novodobého slovenského výtvarného umenia. V rokoch 1919 - 1925 študoval na pražskej Akadémii výtvarného umenia (prof. J. Loukola, V. Bukovac, M. Pirner, M. Švabinský).

Povaha jeho umenia je skutočne národná - modernými výtvarnými prostriedkami sa pokúšal o monumentalizáciu typickej slovenskej dediny a slovenského ľudu. Venoval sa predovšetkým maľovaniu krajín a portrétom štylizovaným podľa národných tradícií v jednoduchej modelácií a farebnosti, ktoré dodávajú jeho dielam baladický charakter.

Janko Alexy bol inšpirovaný ľudovou poetikou (Horí ohník, horí, 1921; Bača a smrť, 1921; Hôrni chlapci, 1921), dedinskými námetmi (Slovenská madona; Žena z Heľpy), lyrickou krajinou a mestskými zákutiami (Zo starej Bratislavy). V 50. rokoch sa venoval taktiež monumentálnym realizáciám (mozaikové okná v Piešťanoch, 1951; mozaikové okná Slovenského národného divadla v Bratislave, 1952), významné sú aj jeho tapisérie.

Rovnako sa Janko Alexy venoval krajine a figurálnemu zobrazeniu najmä v pastelovou technikou. Inšpirovalo ho prostredie mesta i jeho historická architektúra. Vo svojich dielach zachytáva premenu a premeny slovenského života ako človeka, tak aj okolia. V roku 1964 bol menovaný národným umelcom.

www.artinvest.sk

www.wikipedia.org

Janko Alexy
Janko Alexy
Janko Alexy
Janko Alexy

Galerijný predaj

Pred domom
1 700,00 €
Predajná cena
Mám záujem

Galerijný predaj

Od Púchova
 
Cena na vyžiadanie
Mám záujem
Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map