Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Umenie a biznis

ZO SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO MÚZEA ZMIZLI VZÁCNE MINCE
ZO SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO MÚZEA ZMIZLI VZÁCNE MINCE

Celkový rozsah škôd doposiaľ nie je verejnosti známy, hovorí sa však o strate zbierkových predmetov v hodnote viac ako milión eur. 

Vyšetrovateľom odboru kriminálnej polície bolo dňa 13. januára 2020 začaté trestné stíhanie vo veci trestného činu krádeže a vo veci trestného činu falšovania predmetov kultúrneho dedičstva. Slovenské národné múzeum sa však z dôvodu prebiehajúceho vyšetrovania naďalej podrobnejšie nevyjadruje k jednotlivým odcudzeným položkám.

 Generálny riaditeľ Branislav Panis priznáva, že chýbajúcich mincí sú celé tisíce a že o odcudzení časti svojich zbierok vedeli v múzeu už dlhšie. Predpoklad, že v zbierkovom fonde Historického múzea na Bratislavskom hrade chýbajú zbierkové predmety, potvrdila komplexná odborná revízia zbierkového fondu vykonaná v rokoch 2010 – 2018. Avšak údajne už správa pre vedenie SNM, vypracovaná v roku 2008, upozorňovala na mnohé nedostatky v odbornej evidencii a podozrenia z výmeny mincí za menej hodnotné mince alebo kópie mincí, ku ktorým došlo v minulosti. 

 Napokon až po ukončení revízie v decembri 2019, ktorá mala byť rozsahom a dôslednosťou prvá svojho druhu za viac ako 120 rokov existencie múzea, podalo Historické múzeum trestné oznámenie.

 Podľa slov odborníka na mince a člena Slovenskej numizmatickej spoločnosti Jozefa Moráveka by sa v prípade rýchleho postupu dali odcudzené mince ešte zachrániť. Stáva sa však, že sa dostanú do súkromných zbierok a už nikdy sa pôvodnému majiteľovi nevrátia. „Teoreticky sa dá predať všetko. Záleží len na tom, kedy sa to objaví na trhu a kde. Ak to zobral odborník, mohlo to ísť do súkromnej zbierky v cudzine. Ak by kradli laici, môžeme sa dočkať, že sa artefakty objavia aj hneď alebo aj o nejakých päť či šesť rokov. Je to rôzne,“ približuje obchodovanie Morávek.

 SNM sa aktívne usiluje o zvýšenie bezpečnosti a ochrany zbierkových predmetov. Zbierka numizmatiky je dnes uložená v depozitári s kamerovým systémom, v trezoroch a trezorových skriniach. Prístup majú len zodpovední zamestnanci kurátori ubezpečil Panis.

 Ministerstvo kultúry bolo múzeom o stratách informované, s vyjadrovaním sa k prípadu však počká až na záver vyšetrovateľa a následne poskytnú stanovisko aj pre médiá.

 

 

 

Mgr. Tereza Peterová

Art Invest

 

 

 

zdroj:  https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/540380-policia-zacala-trestne-stihanie-pre-kradez-minci-z-narodneho-muzea/

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map
ilustračné foto