Umenie a biznis

Z HOLANDSKÉHO MÚZEA ZMIZOL VAN GOGHOV OBRAZ!
Z HOLANDSKÉHO MÚZEA ZMIZOL VAN GOGHOV OBRAZ!

Maľbu Jarná záhrada v Nuenen z roku 1884 od Vincenta van Gogha ukradli vo včerajších skorých ranných hodinách neznámi páchatelia z múzea v holandskom meste Laren východne od Amsterdamu. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na predstaviteľov samotného múzea.

Múzeum si obraz na výstavu zapožičalo zo zbierok Groninger Musea. Aj keď hodnota ukradnutého diela zatiaľ nebola vyčíslená, šéf Groninger Museua Evert van Os skonštatoval, že šlo o jedinú maľbu tohto slávneho holandského umelca v kolekcii múzea, a tak pôjde o obrovskú stratu.

Larenské múzeum muselo svoje brány ešte pred krádežou dočasne zatvoriť kvôli pandémii koronavírusu, vďaka čomu mali zlodeji ideálnu príležitosť na zrealizovanie svojho plánu. Vedenie múzea však odmieta, že by bezpečnostné opatrenia boli slabé.

Polícia zahájila intenzívne vyšetrovanie a o pomoc požiadala i obyvateľov okolia múzea, a vyzvala ich aby odovzdali prípadné záznamy zo svojich bezpečnostných kamier.

V múzeu sa nachádza kolekcia diel Williama a Anny Singerovcov a zameriava sa na neoimpresionizmus, pointilizmus, expresionizmus či kubizmus. Zlodeji však okrem van Goghovho obrazu neodcudzili žiadne iné predmety.

 

 

 

Mgr. Tereza Peterová

ART INVEST

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map