Umenie a biznis

VÝSTAVA VÝTVARNÍKA MILANA PAŠTÉKU V GMB
VÝSTAVA VÝTVARNÍKA MILANA PAŠTÉKU V GMB

Paštékove obrazy si môžete pozrieť na výstave v Galérii mesta Bratislavy, ale kúpiť si ich môžete na aukcii umenia Art Invest, 17.5.2015 o 14 hod. v hoteli Carlton.

Pod názvom Legenda slovenského maliarstva je v Pálffyho paláci Galérie mesta Bratislavy (GMB) výstava z maliarskej tvorby Milana Paštéku. Je to prierez 40-ročnej tvorby a prvá veľká retrospektívna Paštékova výstava.

Usporiadatelia viac ako dva roky navštevovali zberateľov, významné galérie na Slovensku, regionálne inštitúcie aj zahraničné galérie. Vybrali vyše 300 obrazov, z nich pre obmedzené priestory museli zúžiť počet vystavených na 87. Sú z každého obdobia jeho tvorby. Väčšia časť - 55 obrazov je od 12 zberateľov.

Po Milanovi Paštékovi zostalo dielo, ktoré patrí do zlatého fondu slovenského maliarstva, významom presiahlo naše hranice a nebolo ovplyvnené dobovými limitmi. Mal vlastný maliarsky rukopis a vždy sa snažil posunúť svoju tvorbu ešte ďalej.

Debutovú Paštékovu výstavu v Galérii Cypriána Majerníka (1958) zatvorili deň pre vernisážou. Prvú autorskú mal v bratislavskej Mestskej galérii v roku 1965. Bol výnimočná osobnosť, ktorú nezlomilo ani vylúčenie zo Zväzu výtvarných umelcov, zákaz vystavovania a problémy s cestami do zahraničia.

Výstavu dopĺňa reprezentatívna 190-stranová monografia maliarskej tvorby Paštéku z vydavateľstva Krása. Obsahuje oveľa viac diel, ako je vystavených i obsiahly text. Táto monografia je opretá o osobnú spoveď maliarovej dcéry Dominiky Paštékovej Sládkovej, čiže je to úplne iný pohľad na umelca.

Milan Paštéka sa narodil v Trenčíne (1931). Pochádzal z učiteľskej rodiny a detstvo prežil v Rajci uprostred prírody, ktorá ho očarila a ovplyvnila jeho tvorbu. Absolvoval štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéroch Ľudovíta Fullu a Jána Želibského. Stal sa spoluzakladateľom výtvarnej Skupiny Mikuláša Galandu (1957). Okrem maľby sa venoval kresbe, grafike a keramike. Podieľal sa na výstavách československého a slovenského výtvarného umenia v Paríži, Düsseldorfe, Sao Paule, Benátkach, Mníchove, Grazi, vo Viedni, v Berlíne, Kolíne nad Rýnom, Essene, Osake, Moskve, Novare, Káhire, Alexandrii, Seville, Budapešti, Krakove, Esslingene či New Yorku.

Výstava trvá do 28.júna.

Milan Paštéka: Túžba, rok 1989, olej na plátne, 80x70 cm, dielo bude na predaj v aukcii Art Invest, v nedeľu 17.5.2015

Michal Volčko

ART INVEST
  

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map
Milan Paštéka-Autoportrét na loďke