Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Umenie a biznis

VÝSTAVA JEDNÉHO DIELA ZO SÚKROMNEJ ZBIERKY / MÁRIA MEDVECKÁ – NÁVRAT Z POĽA
VÝSTAVA JEDNÉHO DIELA ZO SÚKROMNEJ ZBIERKY / MÁRIA MEDVECKÁ – NÁVRAT Z POĽA

Tentokrát sme pre Vás v priestoroch našej galérie pripravili výstavu diela Návrat z poľa od akademickej maliarky Márie Medveckej (1914-1987). Táto olejomaľba zo 70. rokov minulého storočia je krásnou ukážkou autorkinho celoživotného prepojenia s prostredím Oravy, pre ktoré býva označovaná i ako „kronikárka Oravy“.

Mária Medvecká: Návrat z poľa, olej na plátne, 80 x 70 cm, nesignované, k dielu je priložené potvrdenie pravosti diela od dcéry M. Medveckej.

Na rodnú Oravu sa Medvecká vrátila už krátko po ukončení štúdií vo Viedni, Prahe a Bratislave. Práve tá sa pre ňu stala najtypickejším kúskom Slovenska. Inšpirovala ju nie len tamojšia krajina, architektúra či ľudová kultúra, ale predovšetkým previazanosť jej obyvateľov so zemou a prírodou či bohatá škála ľudských osudov. Táto neopakovateľná atmosféra podnecovala jej tvorbu ľudsky i umelecky. 

Napriek tomu, že si od svojich učiteľov Medvecká osvojila impresionistický spôsob maľby, počas celej svojej tvorby sa prikláňala skôr k zobrazeniu skutočnosti v duchu realizmu 19. storočia, ktoré sa nesústreďovalo na chvíľkové impresie a prchavé atmosférické javy. Túto jej snahu o tradičnú maľbu podčiarkovala sivastá a ťažká zemitá farebnosť. 

Zobrazených ľudí stavala do konkrétneho prostredia, bez patetického idealizovania, zato však s hlbším pochopením ich vnútorného sveta. A práve v týchto vnútorných znakoch  a obsahu spočíva hĺbka realistického cítenia Márie Medveckej. Na Oravcov nazerá s obdivom, ale i kriticky, s radosťou i s ľútosťou, ale nikdy nie ľahostajne. 

Dôraz kládla na farbu, ktorá je nositeľom emócie. Od počiatku inklinuje k maľbe deleného rukopisu s reliéfnym povrchom. Vysoko vrstvené plochy a temperamentné údery štetca vytvárajú expresívne napätie. V pevných a hutných ťahoch štetca citlivo definujúcich objemy foriem i krehkosť svetiel, sa sústreďujú typické tóny teplých farieb, od temných hnedých cez tehlovo červené až k žiarivým oranžovým a žltým, vždy v kontraste s chladnými šedými, modrými a zelenými tónmi. 

Medvecká však na Orave nežila v izolácii a nikdy nestratila kontakty s umeleckými centrami. Jej ateliér v Medvedzí sa stal kultúrnym centrom širokého okolia. Stretávali sa tu najvýznamnejší slovenskí i českí maliari, spisovatelia, herci, hudobní skladatelia i predstavitelia politického a spoločenského života.

V Medvedzí sa taktiež nachádza Galéria Márie Medveckej s výberom jej celoživotného diela, ktorá bola verejnosti sprístupnená v už roku 1979.

 

Výstava v galérii Art Invest potrvá od 9. do 30. septembra 2020.

Dielo je predajné, cena na vyžiadanie.

 

 

Mgr. Tereza Peterová 

ART INVEST                                                                                                                                                                                        

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map