Umenie a biznis

VÝSTAVA JEDNÉHO DIELA ZO SÚKROMNEJ ZBIERKY / ENDRE NEMES – TRAJA HARLEKÝNI, PES A BUBON
VÝSTAVA JEDNÉHO DIELA ZO SÚKROMNEJ ZBIERKY / ENDRE NEMES – TRAJA HARLEKÝNI, PES A BUBON

V ďalšej z našej série výstav jedného diela Vám prinášame obraz Traja harlekýni, pes a bubon od jedného z najpozoruhodnejších predstaviteľov európskeho imaginatívneho umenia Endre Nemesa (1909-1985). Viaceré jeho diela je možné aktuálne vidieť i v Slovenskej národnej galérii v rámci výstavy venovanej autorom Generácie 1909, ktorej významnou súčasťou Nemes nepochybne bol.

 

Prezentované dielo autor namaľoval v roku 1933, teda ešte počas štúdia na Akademii výtvarních umění v Prahe (1930-1935) pod vedením prof. Williho Novaka. Dnes patria diela z tohto raného tvorivého obdobia medzi najvzácnejšie. V tejto poetickej figurálnej olejomaľbe s jednoduchým, bližšie nešpecifikovaným pozadím možno vycítiť Nemesov obdiv k tvorbe Pabla Picassa, ktorý je pre jeho ranné diela charakteristický. Neskôr svoju pozornosť upriamil skôr smerom k metafyzickej maľbe Chirica, fantazijnosti Arcimbolda, poetickosti snového Chagalla či surrealizmu Ernsta. Pokojné figuratívne oleje majú však v prvej polovici 30. rokov v Nemesovej tvorbe svoje nezastupiteľné miesto.

Okolo roku 1935 sa jeho maľba začala zásadne meniť a začalo ju charakterizovať množstvo asociatívnych rekvizít v ploche obrazov so zložitou kompozíciou a mnohými, často vzájomne sa prekrývajúcimi vrstvami maľby. Mnohé obrazy zo začiatku zrelej tvorby zachytávajú figúry na hranici ľudskej postavy a bábky, ktoré pripomínajú masky akoby z iného, tajomného a fantazijného sveta.

Nemeš však svoje dielo buduje po svojom, podľa svojej vízie sveta, v ktorom žil, v ktorom sa odohrali dve tragédie svetových vojen, v ktorom utekal pred fašizmom z Československa do Škandinávie a znovu z Nórska do Švédska, kde napokon našiel svoj azyl. A v tomto svete plnom absurdít hľadal naplnenie humanistického poslania svojej maľby.

Endre Nemes je nepochybne autor, ktorého tvorba sa vyznačovala veľkou osobitosťou a radí sa k najlepším tvorcom súčasného európskeho imaginatívneho umenia. Už počas pražských štúdií sa spriatelil s členmi Skupiny 42 (František GrossFrantišek HudečekVáclav BartovskýPeter Weiss a slovenskí umelci Cyprián MajerníkKoloman Sokol a Tibor Honty). Bol jedným zo zakladajúcich členov surrealistickej skupiny Minotaur a iniciátorom združenia Umelci v exile. V roku 1965 bol vymenovaný za člena Švédskej kráľovskej akadémie pre slobodné umenia a v roku 1968 ho menovali za profesora. Získal titul rytiera Kráľovského radu Vasa (1970) a jeho dielo tvorí organickú súčasť švédskeho umenia. Vytvoril množstvo monumentálnych diel pre architektúru a gobelínov do interiérov. Absolvoval početné študijné pobyty, usporiadal množstvo výstav po celom svete. Stála expozícia jeho diel bola sprístupnená v roku 1983 v Pécsi, umelcovom rodnom meste, ktorému daroval 254 svojich diel.

 

Výstava diela Traja harlekýni, pes a bubon bude v priestoroch našej galérie prístupná od 13. júla do pondelka 10. augusta 2020.

  

 

Mgr. Tereza Peterová

ART INVEST

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map
Endre Nemes: Traja harlekýni, pes a bubon, 1933, olej na plátne, 60x75 cm, neznačené