Umenie a biznis

VÝSTAVA GWERK 120 V BANSKEJ ŠTIAVNICI
VÝSTAVA GWERK 120 V BANSKEJ ŠTIAVNICI

Pri príležitosti 120. výročia narodenia Edmunda Gwerka pripravila banskoštiavnická Galéria Jozefa Kollára Výstavný projekt Gwerk 120, ktorý rozširuje koncept stálej expozície v galérii o diela zo zbierok mesta Banská Štiavnica, Stredoslovenskej galérie, Nitrianskej galérie a súkromných zbierok.

Návštevníci uvidia okrem známych obrazov aj komorné skice či štúdie k obrazom a dobový filmový dokument. Projekt prezentuje aj autentické dokumenty z autorovej pozostalosti. Výstava je trochu aj spomienkou na maliarovu manželku Alžbetu Göllnerovú-Gwerkovú, ktorú popravilo nemecké gestapo v roku 1944. Zámerom projektu je predstaviť Gwerka verejnosti plastickejšie, s dôrazom na jeho originalitu hľadania svojho naplnenia.

Edmund Gwerk mal odvahu žiť intenzívne, proti prúdu, nemal strach z nových začiatkov. Inak to ani nešlo v turbulentnom začiatku 20. storočia. Talent násobil pracovitosťou. Zvedavosť a nespokojnosť ho stále posúvali ďalej. Ako človeka i ako autora. Gwerkove mystické vízie krajiny sú spojením nefalšovanej pravdy expresionizmu a barokovej drámy. Skúmal rozostrené hranice výtvarného umenia a filozofie.

Výstava Gwerk 120 potrvá v galérii do 11. októbra.

Michal Volčko

ART INVEST
 

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map
Edmund Gwerk: Brezy na Sitne, 1923, olej na lepenke, 60x50 cm