Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Umenie a biznis

VÝSTAVA EURÓPSKE HVIEZDY – MIRÓ & COBRA V DANUBIANE
VÝSTAVA EURÓPSKE HVIEZDY – MIRÓ & COBRA V DANUBIANE

Pri príležitosti predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie pripravilo múzeum moderného umenia Danubiana mimoriadnu výstavu s názvom Európske hviezdy – Miró & CoBrA.

Výstava Joana Miróa, pripravená v spolupráci so španielskou Successió Miró, je najväčšou prezentáciou tohto umelca na území bývalého Československa od pražskej výstavy pred štyridsiatimi rokmi.

Kolekcia prezentovaných diel Joana Miróa je zapožičaná zo súkromnej zbierky rodiny Joana Miróa, Successió Miró z Palma de Mallorca a doplnená je súborom grafík zo zbierky Meulensteen. Zastúpené sú diela zo všetkých výtvarných oblastí, v ktorých Miró tvoril: maľby, sochy, kresby, grafiky, tapisérie i originálna ilustrovaná kniha. Výnimočnosť výstavy dokladá skutočnosť, že mnohé z diel doposiaľ neboli v oblasti strednej Európy vystavené, a teda majú u nás premiéru. Zaujímavosťou výstavy je aj replika Miróovho ateliéru na Mallorke v reálnej veľkosti.

Časť výstavy je tvorená ukážkami tvorby experimentálnej skupiny CoBrA, ktorú založili v Paríži dánski, belgickí a holandskí umelci (názov je odvodený od názvov miest Kodaň, Brusel, Amsterdam) a ako skupina pôsobili v rokoch 1948 – 1951. CoBrA bola prvým medzinárodným hnutím, ktoré vzniklo v povojnovej Európe a bolo vyjadrením snahy o prekonanie rozdrobenosti a izolácie. Preto sa umelci orientovali a skúmali oblasti detského umeleckého prejavu, ľudového umenia, naivného umenia a art brut, surrealizmu či prehistorického umenia. 

Z pôvodných niekoľkých desiatok členov skupiny sú na výstave zastúpení títo šestnásti umelci: Pierre Alechinsky, Karel Appel, Eugène Brands, Constant, Corneille, Jacques Doucet, Henry Heerup, Egill Jacobsen, Robert Jacobsen, Asger Jorn, Lucebert, Jan Niewenhuys, Carl-Henning Pedersen, Anton Rooskens, Shinkichi Tajiri a Theo Wolvekamp.

Výstava v Danubiane potrvá do 13. novembra 2016.

Mgr. Tereza Peterová

ART INVEST

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map