Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Umenie a biznis

VÝBER Z MALIARSKEJ TVORBY FERDINANDA HLOŽNÍKA V BANSKEJ BYSTRICI
VÝBER Z MALIARSKEJ TVORBY FERDINANDA HLOŽNÍKA V BANSKEJ BYSTRICI

Banskobystrická Galéria v podkroví 8. septembra predstaví výstavu diel Ferdinanda Hložníka (1921-2006) k príležitosti umelcových nedožitých 95. narodenín.

Vzhľadom na priestorové možnosti galérie budú prezentované iba ukážky z autorovej maliarskej tvorby z obdobia medzi rokmi 1960 a 2005 (okrem maľby sa však venoval aj kresbe a ilustrácii).

Ferdinand Hložník patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov Generácie umelcov 2. svetovej vojny ako aj Skupiny 29. augusta. Výrazne sa podieľal na formovaní nefiguratívneho umenia na Slovensku v 60. rokoch minulého storočia. Námety čerpal predovšetkým z vlastných životných skúseností a poznania, a v nemalej miere sa v jeho dielach odráža aj láska k rodnému kraju.Tieto motívy však abstrahuje a pretavuje do podoby výtvarných symbolov.Hložníkove novátorské kompozície sú kombináciou expresívnej štylizácie predmetov a farebne usporiadaných plôch doplnených fantazijnými a figurálnymi motívmi. Tajomné figúry však nie sú stvárnením konkrétnych osôb, ale stávajú sa nositeľmi symbolov a autorových humanistických posolstiev.

Výstava v Galérii v podkroví ŠVK v Banskej Bystrici potrvá do 14. októbra 2016.

Mgr.Tereza Peterová
ART INVEST

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map