Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Umenie a biznis

UMENIE PODKARPATSKEJ RUSI 1919 – 1938 / ČESKOSLOVENSKÁ STOPA VO VÝCHODOSLOVENSKEJ GALÉRII V KOŠICIACH
UMENIE PODKARPATSKEJ RUSI 1919 – 1938 / ČESKOSLOVENSKÁ STOPA VO VÝCHODOSLOVENSKEJ GALÉRII V KOŠICIACH

Pri príležitosti stého výročia pripojenia Podkarpatskej Rusi k územiu prvej Československej republiky pripravila Východoslovenská galéria v Košiciach výstavný projekt Umenie Podkarpatskej Rusi 1919 – 1938 / Československá stopa. Výstava bola verejnosti predstavená 2. októbra 2019.

Vystavená kolekcia zhruba sedemdesiatich diel bola vytvorená ako zo zbierok VSG, tak aj zo zbierok iných slovenských, českých a ukrajinských inštitúcií. Tri diela - V. Erdélyiho, J. Bokšaya a F. Foltýna, s radosťou zapožičala i naša aukčná spoločnosť Art Invest. Okrem týchto klasikov podkarpatskej školy však výstava neopomína ani diela menej známych lokálnych autorov na slovenskej, českej a ukrajinskej umeleckej scéne (Špálová, Virágh, Beregi, Hromnický, Pokorný, Mondičová, Kulec, Příhoda, Angyal, Fiala, Hudeček). Zaradené do kontextu výstavy boli aj diela popredných slovenských umelcov, ktorí prichádzali na Podkarpatskú Rus, ako Martin Benka či Janko Alexy.

 Podľa slov kurátora Miroslava Klebana výstava prezentuje umeleckú produkciu krátkej periódy dvadsiatich rokov, kedy bolo územie Podkarpatskej Rusi súčasťou nového štátneho útvaru Čechov a Slovákov. Výstave predchádza vedecko-výskumná a bádateľská práca, ktorá sa zameriava na dejiny medzivojnového obdobia v konfrontácii s košickou a európskou modernou. Okrem umelecko-historickej analýzy diel jednotlivých protagonistov sa koncepcia výstavy mierne opiera aj o zložité dejinné skutočnosti, ktoré formovali spoločenské, kultúrne a politické pozadie daného regiónu. Súčasťou výstavy sú dobové fotografie a rôzne archívne materiály, ktoré pomáhajú paralelne ilustrovať život v Košiciach a Užhorode, ako významných kultúrnych centier východnej časti prvej republiky.

Výstava vo Východoslovenskej galérii v Košiciach potrvá do 23. februára 2020.

Mgr. Tereza Peterová

ART INVEST

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map
František Foltýn: Podkarpatská krajina, 1920, olej na plátne, kolekcia Art Invest