Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Umenie a biznis

STRATENÉ REMBRANDTOVO DIELO SA OBJAVILO NA AUKCII V NEW JERSEY
STRATENÉ REMBRANDTOVO DIELO SA OBJAVILO NA AUKCII V NEW JERSEY

Stratené dielo s názvom Bezvedomý pacient (Zmysel čuchu) patrí medzi rané diela holandského majstra a je súčasťou série obrazov znázorňujúcich zmysly. 

Pôvodne bola maľba označovaná ako dielo Neznámeho európskeho majstra  s datovaním okolo 19. storočia. Na minuloročnej dražbe v New Jersey bolo ponúkané za odhadovanú cenu 500-800$.

Získať dielo sa podarilo francúzskemu obchodníkovi s umením Bertrandovi Gautierovi, ktorý mal pochybnosti o datovaní diela a usúdil, že zrejme ide o Rembrandtovu maľbu. Podobné tušenie mal však aj iný obchodník v dôsledku čoho sa cena po niekoľkých minútach telefonickej dražby vyšplhala na niečo cez 1 000 000$.

Vo štvrtok bola, teraz už oficiálne, Rembrandtova maľba z rokov 1624-1625 umiestnená na čestné miesto vo vchode do stránku Parížskej galérie na medzinárodnom veľtrhu starožitností TEFAF v holandskom Maastrichte. Podľa odborníka na holandskú maľbu Prof. Christophera Browna z Oxfordskej univerzity sa jedná o významný objav, pretože ide o jedno z prvých diel, ktoré maliar namaľoval. Rembrandt mal vtedy iba 18 alebo 19 rokov, ukončil svoje vzdelanie v Amsterdame a presťahoval sa späť do svojho rodného mesta Leiden. O tom, že dielo pochádza zo začiatku umelcovej kariéry svedčí aj mierne hrubá kresba a žiarivá farebná paleta.

Dielo, ktoré je súčasťou série znázorňujúcej päť zmyslov, je maľované na dreve s rozmermi 21,6x17,8 cm. Bolo nazvané ako Bezvedomý pacient (Čuch) a znázorňuje ženu držiacu vreckovku, pravdepodobne obsahujúcu vonné soli, pod nosom mladíka, ktorý omdlel po tom čo mu chirurg pustil žilou. Tri diela z tohto cyklu zmyslov sú známe a po objavení „Čuchu“ chýba už len jeden zmysel - „Chuť“.

Jedným z dôvodov prečo nebol obraz doteraz pozitívne identifikovaný ako Rembrandtov, boli paradoxne snahy z 18. storočia aby dielo vyzeralo viac ako Rembrandtovo. Mierne zväčšili formát  a pomocou stmavenia okrajov maľby sa snažili docieliť dramatickejšie nasvietenie výjavu, ktoré patrí medzi jeden z najcharakteristickejších znakov maliarovej tvorby. Pokúšali sa „zrembrandtovať“ to, čo už Rembrandtom bolo.

Po zakúpení diela na aukcii v New Jersey ho Gautier a jeho spoločník Talabardon nechali zreštaurovať a vsadiť do špeciálneho rámu, ktorý v zatvorenom stave ukazuje iba časť panelu maľovaného Rembrandtom, ale po jeho otvorení sú viditeľné aj neskoršie zásahy. Reštaurovanie diela však odhalilo aj ďalšie prekvapenie - najranejšiu známu signatúru umelca – monogram „RF“ alebo „RHF“ – je považovaná za skratku Rembrandt Hemerszfecit–vytvorené Rembrandtom.

Pravosť maľby z cyklu zmyslov potvrdil aj renomovaný odborník na Rembrandtove diela Ernstvande Wetering.

V súčasnosti je už obraz v súkromnom  vlastníctve Leiden Collection v New Yorku, kde sa nachádzajú aj ďalšie dve maľby z cyklu zmyslov. Gautier však odmietol prezradiť za akú cenu Bezvedomého pacienta predal. 

Mgr.Tereza Peterová

ART INVEST

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map