Umenie a biznis

„STRATENÁ“ MAĽBA LEONARDA DA VINCIHO V HODNOTE 100 MILIÓNOV DOLÁROV PÔJDE DO DRAŽBY
„STRATENÁ“ MAĽBA LEONARDA DA VINCIHO V HODNOTE 100 MILIÓNOV DOLÁROV PÔJDE DO DRAŽBY

Portrét znázorňujúci Ježiša Krista ako Salvadora Mundi (Spasiteľa sveta), ktorý bol po dlhý čas považovaný za zničený, bude 15. novembra dražený aukčnou spoločnosťou Christie's v New Yorku.

 

 

Olejomaľba z obdobia okolo roku 1500 je jednou z približne 20 zachovaných malieb od Leonarda daVinciho. Obraz je doložený v inventári zbierky anglického kráľa Karola I., no v druhej polovici 18. storočia sa jeho stopa stráca. Znovu sa objavuje až na začiatku 20. storočia v zbierke historika umenia Herberta Cooka. V roku 1958 bol predaný v aukcii za 45 libier. Následne jeho stopa na takmer polstoročie opäť mizne. Po tom, čo sa znovu objavil  v roku 2005 v Spojených štátoch bol považovaný za jednu z existujúcich kópií podľa strateného originálu.Po náročnom reštaurovaní bol v roku 2011 akceptovaný ako Leonardovo vlastnoručné dielo. Atribúciu potvrdilo aj jeho zaradenie na výstavu Leonardo da Vinci: Maliar na Milánskom dvore v Národnej galérii v Londýně na prelome rokov 2011 a 2012.

Na novembrovú aukciu spoločnosti Christie's sa dielo dostalo z rúk súkromného majiteľa, ruského magnáta Dimitrij Rybolovleva, do ktorého zbierky pribudol v máji roku 2013. Christie's obraz prezentuje ako „Posledné da Vinciho dielo“ či „ Svätý grál umeleckých objavov“ a napriek tomu, že da Vinci patrí medzi starých majstrov, bude tento obraz zaradený do večernej aukcie povojnového a súčasného umenia.

 Spoločnosť odhaduje, že konečná cena diela by sa mohla vyšplhať na približne 100 miliónov dolárov.

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map