Umenie a biznis

ŠPECIÁLNA FEBRUÁROVÁ ONLINE AUKCIA ART INVEST JE VENOVANÁ TVORBE INSITNÉHO MALIARA PAVLA HAJKA
ŠPECIÁLNA FEBRUÁROVÁ ONLINE AUKCIA ART INVEST JE VENOVANÁ TVORBE INSITNÉHO MALIARA PAVLA HAJKA

Naša aktuálna online aukcia je venovaná kolekcii diel popredného predstaviteľa súčasnej insitnej maľby vojvodinských Slovákov v Srbsku – Pavla Hajka (1952) z Kovačice.

Pavel Hajko si už na začiatku svojho umeleckého pôsobenia vybudoval jedinečný štýl a výtvarný prejav, ktorým sa výrazne odlíšil od tvorby dovtedajších ľudových umelcov v Kovačici. Väčšina jeho námetov je založených na obrazoch zo života, no ich spracovanie je veľmi nápadité a pestré.  

Do združenia kovačických insitných maliarov bol prijatý v roku 1981. Vyhýbal sa však vyšliapaným chodníčkom a charakteristickým pre jeho tvorbu sa stal erotický náboj, ktorý nebol príznačný pre patriarchálne spoločenstvo, akou je Kovačica. Ide o citlivú tematiku, ktorú obmedzovali etické i náboženské normy tamojšieho dedinského života. 

Primárnym motívom Hajkových malieb od roku 1975 sa stal kohút. Vytvoril skutočný mýtus o kohútovi ako o symbole krásy, života a smrti, lásky a boja. Kohút je vták noci a dňa, vták tmy, ale aj svetla. Najprv maľoval boj medzi kohútom a líškou, čím sa snažil o metaforické vyjadrenie dobra a zla. 

Jeho kohúti vyjadrujú plodnosť a sexuálnu túžbu, ich falické krky sú vyjadrením mužského princípu. Ženský princíp symbolizujú tekvice a iné nezvyčajné predmety. V niektorých diela dokonca aj príroda získava príťažlivé krivky ženského tela.  

Pavel Hajko sa narodil v roku 1952 v Kovačici. V roku 1970 skončil strednú remeselnícku školu - odbor stolárstvo. Jeho talent si všimol  Martin Jonáš, ktorému Hajko ešte ako žiak prinášal prvé kresby. Nepretržite sa zaoberá maliarstvom od roku 1973. Prvýkrát sa ako maliar predstavil v roku 1974 na spoločnej výstave maliarov Kovačice. Mal mnoho samostatných výstav a vystavoval aj v rámci početných kolektívnych výstav doma a v zahraničí. Autor aktuálne žije a tvorí v Kovačici. 

 

ONLINE AUKCIA POTRVÁ OD PONDELKA 15. 2. DO NEDELE 28. 2. 2021.

 

 

Mgr. Tereza Peterová

ART INVEST

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map
PAVEL HAJKO (1952): Sliepky sú už málo, 2018, olej na maliarskej lepenke, 40x50 cm