Umenie a biznis

SLOVENSKÉ INSITNÉ UMENIE ZO SRBSKA V SNM V MARTINE
SLOVENSKÉ INSITNÉ UMENIE ZO SRBSKA V SNM V MARTINE

Dňa 2. decembra 2014 o 16-tej hodine bola vo výstavných priestoroch Slovenského národného múzea v Martine sprístupnená predajná výstava Slovenské insitné umenie zo Srbska, pripravená zo zbierok Galérie Babka v Kovačici.
Insitné umenie možno považovať za výdatný prúd živej vody, oživujúci aj iné výtvarné žánre. Tento názor svojimi obrazmi potvrdzujú aj členovia známej enklávy naivného maliarstva v Kovačici.
Títo slovenskí maliari-sedliaci, žijúci v srbskej obci založenej na začiatku 19. storočia slovenským obyvateľstvom, patria k vrcholným zjavom svetového insitného umenia. Maľované príbehy maliarov z Kovačice, bystré obrázky rojace sa z hláv hútajúcich maliarov-sedliakov, obdivujú ľudia na všetkých kontinentoch. Podľa teoretika umenia I. MelicherčíkaKovačičania vniesli do rozprávkového sveta insitnej maľby novú originálnu iskru, akýsi okysličujúci prvok a pôsobivý štýl. Na pestrej mape svetového naivného umenia má táto dedina charakter ozajstnej metropoly. V roku 2012 Republika Srbsko navrhla a zapísala slovenské insitné umenie v Srbsku do svojho registra nehmotného kultúrneho dedičstva.
Výstava bude pozostávať z troch častí. Prvá priblíži históriu Kovačice aj ako centra insitného umenia, druhá predstaví obrazy najstaršieho žijúceho maliara Jána Bačúra, ktorý sa spolu s manželkou osobne zúčastní vernisáže, tretia bude kolektívnou prezentáciou 12 výtvarníkov, medzi ktorými sa predstavia aj umelci Martin Jonáš, Ján Strakušek, Eva Husáriková, Pavel Hajko a Ján Žolnaj i zástupcovia najmladšej generácie – VieroslavaSvetlíková, Zuzana Jarmočková a Miroslav Hraško.
Výstavu pre Slovenské národné múzeum v Martine pripravila Galéria Babka z Kovačice. Súkromná galéria insitného umenia Babka bola založená roku 1991 Pavlom Babkom. Jej prostredníctvom boli diela kovačickejinsity prezentované na svetových výstavách, ako napríklad na EXPO 92 v Seville, EXPO 96 v Lisabone, EXPO 2000 v Hannoveri, EXPO 2005 v Aichi – (Japonsko), ale aj vo Washingtone, Viedni, Ženeve, Paríži a iných svetových metropolách.
Predajná výstava bude v SNM v Martine sprístupnená do 12. decembra 2014.

Michal Volčko

ART INVEST
 

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map