Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Umenie a biznis

RUDOLF FILA: OSLAVA MAĽBY V GALÉRII MESTA BRATISLAVY
RUDOLF FILA: OSLAVA MAĽBY V GALÉRII MESTA BRATISLAVY

Galéria mesta Bratislavy v priestoroch Pálffyho paláca 7. apríla zahájila doposiaľ najväčšiu retrospektívnu výstavu významného slovenského umelca Rudolfa Filu. Prípravy koncepcie výstavy začali už v roku 2013, pričom Rudolf Fila sa na výbere diel sám aktívne podieľal. Výstava pozostáva zo 125 obrazov a je prierezom umelcovej maliarskej tvorby od roku 1959 až 2014. Prezentované sú diela zo zbierok piatich slovenských galérií a 24 súkromných zberateľov. Výstavu dopĺňa obsiahla publikácia s názvom Rudolf Fila, ktorá okrem biografických údajov a množstva reprodukcií diel obsahuje aj analytické texty Ľudovíta Hološku a Petra Michaloviča.

Rudolf Fila (1932 Příbram – 2015 Bratislava) býva považovaný za jednu z najosobitejších a najvplyvnejších osobností slovenskej výtvarnej scény. Umelecké vzdelanie získal na Škole umeleckého priemyslu v Brne  a u prof. Mudrocha na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V rokoch 1960 až 1990 pôsobil ako pedagóg na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave a nasledujúce dva roky na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde viedol ateliér voľnej maľby.

V začiatkoch svojej tvorby sa venoval bezpredmetnej  maľbe, blízkej informelu, v ktorej skúmal  predovšetkým štruktúru materiálua funkčnosť geometrických tvarov. V 60. rokoch Fila experimentuje s rôznymi technologickými postupmi, začína sa prejavovať výrazné gesto a automatizmus, ktoré sa postupne stávajú dominantnou zložkou jeho umeleckého výrazu. V 70. rokoch sa od abstraktných kompozícií postupne odkláňa smerom k dvojvrstvovým konfrontáciám – premaľbám. Rôzne gestické zásahy, najmä do kópií diel starých majstrov, vyvolali úplne novú interpretáciu pôvodného diela.Tieto konfrontačné akcie v 80. rokoch vyústili v sériu zväčšenín fragmentov ženského tela, tzv. „teloviek“. Tento typ námetu a spôsobu maľby prevažuje u Rudolfa Filu aj v nasledujúcich desaťročiach až do konca jeho tvorby.

Diela Rudolfa Filu sú zastúpené v zbierkach mnohých kultúrnych inštitúcií na Slovensku ale aj v zahraničí. Jeho tvorba bola prezentovaná na viac ako 90 samostatných a 50 skupinových výstavách. Získal viaceré ocenenia ako napríklad Cenu Martina Benku (1999), Cenu Dominika Tatarku (2005) či čestný titul doctor honoris causa VŠVU (2014).

Výstava v Galérii mesta Bratislavy potrvá do 5. júna 2016

Mgr.Tereza Peterová

ART INVEST

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map