Umenie a biznis

OBLOKY DO SNA IMRA WEINERA-KRÁĽA
OBLOKY DO SNA IMRA WEINERA-KRÁĽA

Krajská galéria v Prešove koncom minulého roka zahájila výstavu zakladateľa osobitej polohy surrealizmu na Slovensku – Imricha Weinera-Kráľa (1901-1978). Vo Veľkej výstavnej sieni galéria prezentuje autorove diela z viacerých verejných i súkromných zbierok.

Výstava návštevníkom ponúka ponor do umelcovej tvorby, presiaknutej hlbokým sociálnym cítením, odporom voči vojne a nezmyselnosti smrti, clivotami, tušeniami, túžbami, baladickosťou; plnej metafor a alegórií, ktorými vypovedá o sebe, o svete, o svete v sebe, o sebe vo svete. Príznačným sa stáva symbol ženy – od dievčaťa po starenu, ktorá je pripomienkou plynutia času a zároveň nositeľkou nádejí a strádaní. 

Imrich Weiner-Kráľ maliarstvo študoval v Prahe, Düsseldorfe, Berlíne a Paríži. Na Slovensko sa vrátil roku 1924 a usadil sa v Považskej Bystrici, neskôr v Bratislave a Berlíne. V roku 1936 usporiadal v Bratislave spolu s maliarom F. Malým prvú surrealistickú výstavu. Po vypuknutí vojny emigroval do Francúzska a i napriek svojmu židovskému pôvodu sa pridal k protifašistickému odboju. V roku 1950 bol z Francúzska vyhostený. Po týchto udalostiach žil krátko v Prahe, Považskej Bystrici a napokon až do svojej smrti v Bratislave.  Okrem maľby sa venoval tiež grafike, ilustrácii a plagátu.  

Záštitu nad výstavou prevzali umelcova dcéra – pani Elise Weiner-Kral a Francúzsky inštitút na Slovensku. 

 

Trvanie výstavy bolo predĺžené do 20. marca 2022.

 

Diela I. Weinera Kráľa sú aktuálne dostupné na predaj i v našej galérii tu.

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map
Imrich Weiner-Kráľ