Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Umenie a biznis

NEWYORSKÁ VÝSTAVA VINCENTA HLOŽNÍKA – MEDZI VOJNOU A SNOM
NEWYORSKÁ VÝSTAVA VINCENTA HLOŽNÍKA – MEDZI VOJNOU A SNOM

V newyorskej BBLA Gallery bola 16. augusta zahájená výstava prezentujúca sériu grafických listov jedného z najvýznamnejších slovenských umelcov 20. storočia – Vincenta Hložníka (1991-1977).

Cyklus 20 linorytov s názvom „Sny“, ktorý autor vyhotovil v roku 1962, výrazne ovplyvnil nie len jeho súčasníkov, ale aj celú nasledujúcu generáciu umelcov. Zároveň sa stal prelomovým bodom v jeho umeleckej kariére, kedy sa výraznejšie začína prikláňať k  symbolickým a metaforickým významom.  Kolekcia „Sny“ patriaca Derfner Judaica Museum + The Art Collection v Riverdale, ktorá bola verejnosti po dlhých rokoch predstavená už vlani, je charakteristická odvážnymi čierno-bielymi kompozíciami plnými nepokoja, oddelených ľudských končatín, monštruóznych figúr zostavených z očí a zubov či hrozivých siluet archaických bojovníkov. S farbou tu Hložník narába opatrne. Aplikuje ju len v ojedinelých, drobných plôškach, vďaka čomu sa stáva pôsobivým akcentom dotvárajúcim celkové pôsobenie výjavu.

Vincent Hložník patrí medzi kľúčových predstaviteľov  moderného slovenského výtvarného umenia, nie len ako umelec, ale aj ako pedagóg. Podieľal sa na založení ateliéru grafického umenia a ilustrácie na Akadémii výtvarných umení v Bratislave, po jeho vstupe na akademickú pôdu v roku 1952. Jeho bohatá tvorba pozostáva z veľkého množstva grafík, kresieb, malieb, ilustrácií či návrhov poštových známok a sklenených vitráží.

Výstava Medzi vojnou a snom v BBLA Gallery v New Yorku potrvá do 16. septembra 2016.

Mgr. Tereza Peterová    

Art Invest 

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map
Vincent Hložník: Jazdec