Umenie a biznis

MONOGRAFICKÁ PUBLIKÁCIA ,,JÁN BERGER
MONOGRAFICKÁ PUBLIKÁCIA ,,JÁN BERGER

Monografická publikácia Ján Berger, prierezovo mapuje doterajšie dielo bytostného maliara a koloristu, dlhoročného profesora Ateliéru maľby na VŠVU Jána Bergera (1944). Obsahuje viac ako 200 reprodukcií Bergerových malieb a kresieb, dva pôvodné texty Michaely Jurovskej a Xénie Lettrichovej, niekoľko prevzatých textov (napr. Ľ. Hološku, S. Balka), autobiografickú esej a tiež naznačuje rodinný maliarsky genetický kód. Knihu zostavila dcéra maliara, Xénia Bergerová, ktorá je tiež maliarkou.

Slávnostné uvedenie publikácie sa koná dňa 11.12.2014 v SNG, Esterházyho paláci – Berlinke (Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava).

Ján Berger sa narodil v roku 1944 a pochádza z Třinca. Od detstva žije v Bratislave, kde na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) absolvoval štúdium u maliara Jána Mudrocha. Pôsobil 20 rokov ako pedagóg na SUPŠ v Bratislave a od roku 1987 vyučuje aj na VŠVU kde 20 rokov viedol ateliér maľby. Patrí k analytikom klasických žánrov a techník a predstaviteľom reflexívneho realizmu. Venuje sa komornej maľbe, kresleniu, ilustrácii detských kníh a básnických zbierok a od 90. rokov aj maľbe veľkoplošných obrazov.

Michal Volčko

ART INVEST

 

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map
Ján Berger: Stĺp