Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Umenie a biznis

MARIÁN ČUNDERLÍK V TURČIANSKEJ GALÉRII V MARTINE
MARIÁN ČUNDERLÍK V TURČIANSKEJ GALÉRII V MARTINE

Začiatkom februára Turčianska galéria v Martine zahájila vo svojej veľkej výstavnej sieni monografickú výstavu významného avantgardného maliara Mariána Čunderlíka (1926-1983). Výstava prezentuje výber autorových diel  z viacerých slovenských galerijných, ale aj súkromných zbierok.

Napriek tomu, že sa diela Mariána Čunderlíka v súkromných zbierkach i na súčasnom trhu s výtvarným umením objavujú len ojedinele, naša aukčná spoločnosť Art Invest disponuje viacerými úspešnými predajmi diel tohto význačného autora. Aj v aktuálnej stálej ponuke Art Invest Vám prinášame rozmerné dielo Koža z Čunderlíkovho neskoršieho Cyklu „Kože“ z roku 1963, ktorý je charakteristický absolútnym prechodom autora k problematike informelu.

Marián Čunderlík patril medzi prvých absolventov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (1953). Bol organizátorom programových Výstav mladej generácie a iniciátorom založenia Galérie Cypriána Majerníka v Bratislave (1957), kde bola o rok zakázaná jeho samostatná výstava. Po tomto cenzorskom akte sa stal jedným z organizátorov i účastníkov neverejných výstav – bratislavských konfrontácií, na ktorých bola prezentovaná informálna abstrakcia a štrukturálna grafika.

Čunderlík podstatnú časť svojho výtvarného diela vytvoril v šesťdesiatych rokoch. Bol významným autorom neskorej avantgardy, východiskami zviazaný s dielom Ľudovíta Fullu. Programovo oživoval podnety domácej moderny, ale veľa úsilia venoval rehabilitácii umeleckého experimentu. Normalizačná moc umlčala Mariána Čunderlíka a vytlačila ho na okraj kultúrneho diania bez možnosti zverejňovania jeho tvorby. V 70. rokoch bol vylúčený zo Zväzu slovenských výtvarných umelcov (1972) na protest čoho odišiel z Bratislavy do osady Tri studničky v Demänovskej doline, kde 1. 10. 1983 za tragických okolností zomiera.

Výstava v Turčianskej galérii v Martine potrvá do 7. apríla 2019.

Mgr. Tereza Peterová

ART INVEST

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map