Umenie a biznis

KOLEKCIA DIEL VOJTĚCHA PREISSIGA V JESENNEJ AUKCII ART INVEST
KOLEKCIA DIEL VOJTĚCHA PREISSIGA V JESENNEJ AUKCII ART INVEST

S menom Vojtěcha Preissiga (1873-1944) je spájané veľmi kvalitné, inovatívne a predovšetkým  multižánrové grafické dielo prvých troch dekád 20. storočia. Preslávil sa už svojimi rannými prácami v štýle elegantnej lineárnej secesie, prechádzajúcej do symbolistickej polohy.

Preissigova celoživotná vášeň pre citlivú prácu s líniou, farbou a plochou na papierovom podklade vychádzala z bravúrne zvládnutých kresbových techník, ktoré si precvičoval pri svojich štúdiách na Umeleckopriemyselnej škole v Prahe. Akvarelová kresba detailného vzoru kvetinovej tapety z ponuky našej jesennej aukcie sa datuje do obdobia po roku 1892, kedy sa po maturite zapísal do kurzu učiteľského kreslenia, ktorý usporadúvala Ženíškova škola pre kresbu a maľbu, vtedy vedená akademikom Emanuelom Krescencom Liškou. Táto majstrovsky lavírovaná práca dvadsaťročného Preissiga teda zrejme slúžila ako školská zákazka. 

Grafická práca, či už v teoretickej, praktickej alebo pedagogickej rovine bola Preissigovým profesijným ťažiskom pri jeho pobyte v Paríži, kde úzko spolupracoval s A. Muchom, ale i po návrate do Prahy medzi rokmi 1903-1910 či v Amerike, kam sa uchýlil pod vplyvom finančných problémov. V USA sa pomerne rýchlo zorientoval a vo veľkomestách východného pobrežia, v New Yorku a Bostone zúročil svoje bohaté znalosti v oblasti grafických techník, ich umeleckého i remeselného potenciálu. Medzi rokmi 1910 až 1926 pedagogicky pôsobil na Kolumbijskej Univerzite, Art Students League v New Yorku a následne sa stal riaditeľom School of Printing and Graphic Arts v Bostone. 

Spomínaná akvarelová kresba ako i niekoľko vynikajúcich grafických diel V. Preissiga sa bude dražiť v našej jesennej aukcii už túto nedeľu 28. novembra od 14h.

 

 

Registrácia do aukcie je možná do piatka 26.11. na https://www.livebid.cz/auction/28_jesenna/category/all

Písomné limity je možné po registrácii zadať na https://www.livebid.cz/auction/28_jesenna/category/all

Písomné limity je možné taktiež zadať na našej stránke: https://www.artinvest.sk/objednavka-limitnej-drazby, alebo mailom na našej adrese: art@artinvest.sk

Telefonickú dražbu je možné zadať na našej stránke: https://www.artinvest.sk/objednavka-telefonickej-drazby, alebo mailom na našej adrese: art@artinvest.sk.

 

 

Mgr. Tereza Peterová

Art Invest

 

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map
322. V. Preissig: Návrh na kvetinovú tapetu, kresba ceruzou, akvarelom na papieri