Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Umenie a biznis

KATARÍNA VAVROVÁ V DANUBIANE
KATARÍNA VAVROVÁ V DANUBIANE

Tvorba Kataríny Vavrovej má v oblasti súčasného slovenského umenia svoje osobité a významné miesto. Výtvarné vzdelanie získala na bratislavskej VŠVÚ, kde študovala knižnú ilustráciu u profesorov A. Brunovského a K. Ondreičku. Na slovenskú výtvarnú scénu vstúpila začiatkom deväťdesiatych rokov 20. storočia a odvtedy zostáva verná svojej figurálnej orientácii, ktorú pretvára do jedinečnej a neopakovateľnej podoby v grafickej aj maliarskej tvorbe. Jej originálny, imaginatívno-poetický prejav zaujal i v zahraničí, kde na viacerých svetovo uznávaných prehliadkach ex libris, grafiky a maľby získala prestížne ocenenia.

Maľby Kataríny Vavrovej sú naplnené imagináciou, oplývajú schopnosťou spájať reálne útržky spomienok a zážitkov s fascinujúcimi snovými postavami žien, anjelov, animálnymi a rastlinnými motívmi, krajinami, architektúrou či ornamentmi. Jej krehká spleť línií, čiar, dramatických šrafúr a pôsobivých farieb sa odohráva na texturálne bohatom povrchu japonského ručného papiera.Jeho nádherný reliéfny povrch autorka veľmi efektívne využíva k nezameniteľnému prevrstvovaniu štruktúr, farieb, tvarov a príbehov. Všetko čo vkladá do svojich diel ostáva nedopovedané, naplnené novými významami čím podnecuje diváka k snahe ukryté metafory správne pochopiť a dešifrovať.

Fantáziou a inotajmi presiaknuté diela Kataríny Vavrovej nesporne patria k vrcholu imaginatívno-poetickej línie súčasného slovenského výtvarného umenia. Jej neprestajné dialógy o ľudskom odcudzovaní sa a približovaní, o stavoch a poryvoch duše zmietanej kolotočom zápasov a pochybností, sú výnimočné a jedinečné.

Výstava Kataríny Vavrovej – Tak ďaleko v Danubiane potrvá do 29. mája. 

Mgr.Tereza Peterová

ART INVEST

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map
Katarína Vavrová: Svet je plný škriatkov