Umenie a biznis

IBA V ARTINVEST MOŽTE DRAŽIŤ NAŽIVO ONLINE V REÁLNOM ČASE PROSTREDNÍCTVOM VÁŠHO POČÍTAČA!
IBA V ARTINVEST MOŽTE DRAŽIŤ NAŽIVO ONLINE V REÁLNOM ČASE PROSTREDNÍCTVOM VÁŠHO POČÍTAČA!

Ako jediná aukčná spoločnosť na Slovensku Vám ponúkame možnosť dražby online naživo v reálnom čase, priamo cez Váš počítač, bez nutnosti Vašej prítomnosti v dražobnej sále!

Postup je jednoduchý, stačí sa zaregistrovať na stránkach aukčného portálu LiveBid.cz a od momentu schválenia Vašej registrácie môžete pohodlne limitovať a dražiť vystavené položky ešte pred oficiálnym začiatkom aukcie. Následne sa môžete z pohodlia Vášho domova zúčastniť i sálovej aukcie online v reálnom čase pod vedením našej licitátorky. Samozrejme, je možné zadávať i písomné limity a žiadosti na telefonickú dražbu.

Už takmer rok neutíchajúca situácia okolo celosvetovej pandémie koronavírusu sa nemálo podpísala i na dianí v oblasti trhu s umením. Aukčné spoločnosti i predajné galérie po celom svete boli nútené presunúť ťažisko svojej činnosti do online prostredia. 

Posledné mesiace boli na aukčnom trhu obdobím experimentovania, ktoré výrazne urýchlilo zmenu, ktorá by inak mohla trvať roky. Niektorí odborníci dokonca hovoria i o akejsi „aukčnej revolúcii“, ktorá by potenciálne mohla znamenať postupný koniec tradičných sálových aukcií. Pre aukčné spoločnosti a obchodníkov s umením priniesol Covid-19 významné ekonomické výzvy, no zároveň je však príležitosťou na prispôsobenie a inováciu metód trhu s umením, ako i rozšírenie jeho publika a posunu do novej éry.

Živé online aukcie či online aukcie začali priťahovať nových klientov, i takých, ktorí v aukčnej sieni predtým nikdy neboli. Trh s umením naplno vstupuje do sveta dát, transparentnosti a efektívnosti, vďaka čomu by mohol byť ešte príťažlivejší ako predtým. Napriek tomu však spoločne aukčné siene proklamujú, že po skončení obdobia pandémie sa chystajú vrátiť ku klasickým živým sálovým aukciám. 

Celkový prepad trhu s umením bol zatiaľ spôsobený najmä tým, že mnohé plánované aukcie boli odložené alebo zrušené. Aký dopad na trh s umením bude mať očakávaná ekonomická recesia či dokonca kríza, možno zatiaľ len odhadovať. Ekonomická kríza v rokoch 2008–2009 mala na trh s umením pomerne priaznivý efekt, pretože v dobe rozkolísaných akciových i menových trhov umenie plnilo rolu alternatívneho investičného nástroja. Súčasná situácia je však štrukturálne odlišná a bude záležať najmä na tom, kto z investorov a zberateľov bude krízou zasiahnutý a do akej miery.

Zaujímavosťou je i to, že viaceré veľké svetové firmy a banky začali s nenápadným rozpredávaním svojich umeleckých zbierok, nakoľko kvôli zvyšujúcemu sa trendu digitalizácie, home officeov či online konferencii klesá počet ich pobočiek a kancelárii. Diela teda nemá kto v administratívnych priestoroch obdivovať. Niektoré spoločnosti chcú však svoje zbierky i „aktualizovať“ a to nákupom diel od súčasných autorov čím by ich podporili v momentálnej neľahkej situácii.

 

Mgr. Tereza Peterová

ART INVEST

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map