Umenie a biznis

GAUGINOVE TAHIŤANKY PREDANÉ ZA REKORDNÚ SUMU 300 MILIÓNOV DOLÁROV
GAUGINOVE TAHIŤANKY PREDANÉ ZA REKORDNÚ SUMU 300 MILIÓNOV DOLÁROV

Obraz s názvom Kedy sa vydáš? (Nafea faa ipoipo), ktorý Paul Gauguin namaľoval v roku 1892 na Tahiti, definitívne opustil priestory Umeleckého múzea v Bazileji.

Pred rokmi ho spolu s ďalšími sedemnástimi umeleckými dielami zapožičala inštitúcii rodina Staechelinovcov zo svojej súkromnej zbierky. Múzeum teraz pre rekonštrukciu zatvorili, ale Gauguinovo plátno získal nový majiteľ. Za rekordnú sumu 300 miliónov dolárov (asi 262 100 000 eur) ho kúpil záujemca pravdepodobne z Kataru.

„Svojím spôsobom je to smutné, ale taký je život. Súkromné zbierky sú ako ľudia, netrvajú večne,“ povedal bývalý pracovník aukčnej siene Sotheby's a vnuk zakladateľa zbierky Rudolf Staechelin. Predaj Gauguinovho obrazu nepotvrdil ani nevyvrátil. Jeho starý otec Rudolf Staechelin, ktorý sa venoval obchodu, sa priatelil s umelcami. Väčšinu umeleckých diel do svojej zbierky zakúpil počas prvej svetovej vojny a po nej. Ako poradca spolupracoval aj s Umeleckým múzeom v Bazileji, ktorému svoju súkromnú zbierku zapožičal v roku 1946. Aj jeho vnuk vraj videl umelecké skvosty z rodinnej zbierky len v múzeu.

Francúzsky maliar Eugène Henri Paul Gauguin bol francúzskym maliarom, jedným z hlavných predstaviteľov postimpresionizmu. Zaraďuje sa aj medzi popredných drevorytcov a zástancov drevorytectva a drevorezby ako plnohodnotných umeleckých foriem. Paul Gauguin vychádzal z impresionizmu, ale postupne si vytvoril vlastný osobitý štýl. Svoj prvý obraz Lesík vo Viroflay vytvoril v roku 1876. Potom sa stal žiakom Camilleho Pissarra.

Vlastný štýl našiel vďaka krátkemu pobytu na Martiniku, čo možno ilustrovať obrazom Žltý Kristus. Po návrate do Francúzska získal obdiv a uznanie. Jedným z jeho prívržencov bol aj Vincent van Gogh. Nejaký čas žil v Bretónsku, ale stále myslel na exotické kraje, a preto odcestoval na Tahiti. Na obrazoch z tohto obdobia (Tahiťanky a iné) sa snaží zobraziť Tahiti ako raj nepokazený civilizáciou. Medzi jeho vrcholné diela patria Už nikdy (1897) a Dievčatá s kvetmi mangovníka (1899).

Starostovi Bazijela Guy Morinovi je ľúto, že múzeum prišlo o špičkové dielo. Pokúšal sa Staechelina prehovoriť, aby po skončení rekonštrukcie súkromnú zbierku rodiny do múzea vrátil. Majiteľ však oznámil, že zmluvu o prenájme rodina zrušila pre spor o podmienky zápožičky. Nový majiteľ Gauguinovho plátna s dvoma Tahiťankami dostal obraz až v januári 2015. Najskôr bol totiž súčasťou veľkej Gauguinovej výstavy v Beyeler Foundation's museum neďaleko Bazileja. Kolekciu potom vystavili aj v Madride a vo Washingtone. Gauguinov obraz Kedy sa vydáš? sa týmto predajom stal najdrahšie predaným obrazom.

Michal Volčko

ART INVEST

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map