Umenie a biznis

FERO LIPTÁK: : OSOBY A OBSADENIA
FERO LIPTÁK: : OSOBY A OBSADENIA

Galéria Michalský dvor v Bratislave od 2. decembra 2014 pozýva priaznivcov umenia na výstavu Fera Liptáka - Osoby a obsadenie. Výber obsadených osôb z posledného tvorivého obdobia tohto umelca je možné si pozrieť denne v čase od 13:00 - 17:00 hod do 13. januára 2015.

Autor o výstave:
"Akákoľvek podobnosť s inou výstavou je čisto náhodná...Osoby na obrazoch sú vymyslené, a nestotožňujú sa s reálnymi postavami...
Zmena osôb vyhradená autorom... Obrazy nie sú mrazuvzdorné a boli namaľované s čistým úmyslom... Výstavu treba vidieť dvakrát nalačno, v popoludňajších hodinách... Autor nezodpovedá za divácky vkus...”

O autorovi výstavy:
Fero Lipták sa narodil v r. 1962 v Spišskej Sobote. V rokoch 1977-81 študoval na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Košiciach, odbor Grafika. Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave absolvoval v roku 1986, odbor Divadelná scénografia pod vedením prof. L. Vychodila.
Po ukončení štúdia začal spolupracovať s rôznymi divadlami na Slovensku a v zahraničí ako umelec v slobodnom povolaní. Pracoval takmer vo všetkých slovenských divadlách, ale aj v divadlách v Čechách a Poľsku. Od roku 1991 sa Lipták venuje filmu. Ako architekt a výtvarník spolupracoval na profilových slovenských filmoch deväťdesiatych rokov. S režisérom M. Šulíkom spolupracoval na filmoch Neha, Všetko čo mám rád, Záhrada, Orbispictus, Zabíjačka, Krajinka, Slnečný štát. S režisérom M. Šindelkom na filme Vášnivý bozk, s V. Vorlíčkom na filme Vták ohnivák, s A. Holland na filmoch Tretí zázrak a Pravdivá história Jánošíka a Uhorčíka. Ďalej spolupracoval s V. Balcom na filme Dážď padá na naše duše a R. Vávrom na filme Čert víproč. Za tento film bol v r. 2003 nominovaný na Českého leva. Toto ocenenie už predtým získal za film Záhrada v r. 1995. V r. 2006 participoval na celovečernom filme Haličské príbehy poľského režiséra D. Jablonského.
Je zakladateľom nezávislej divadelnej spoločnosti TeatroTatro (TT), v ktorej pôsobí od r. 1989 až doteraz.
Fero Lipták ako maliar realizoval 12 samostatných a viacero kolektívnych výstav doma i v zahraničí. Spomenúť možno mestá ako Bratislava, Prešov, Banská Bystrica, Nitra (malá galéria AKCENT, 2004), Praha (ČR), Viedeň (Rakúsko), Paríž, Nantes (Francúzsko), Zakopane (Poľsko) a Hannover (Nemecko).

Michal Volčko

ART INVEST

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map
František Lipták: Šachista