Umenie a biznis

ALKOHOL A UMENIE-VÝSTAVA V SNG S NÁZVOM TEKUTÁ MÚZA
ALKOHOL A UMENIE-VÝSTAVA V SNG S NÁZVOM TEKUTÁ MÚZA

Skutočnosť, ako alkohol ovplyvnil našu vizuálnu kultúru, predstavuje nová výstava v Slovenskej národnej galérii (SNG) v Bratislave. Pod názvom Tekutá múza je na treťom poschodí Esterházyho paláca SNG, kde potrvá do 31. mája a jej
súčasťou budú sprievodné podujatia.

„Táto výstava je voľnejší pohľad na našu výtvarnú kultúru. Pitie alkoholu do nej patrí z umeleckého, historického či sociologického hľadiska. Naša galéria má bohaté zbierky s touto tematikou, ktorá patrí aj do dejín umenia,“ uviedla na tlačovej konferencii kurátorka výstavy Petra Hanáková zo SNG.

Jej návštevníkov vtipne víta dielo Júliusa Kollera v podobe pohára čistej vody. Konkuruje mu vo vitrínach vyše 200 pijačiek (pohárikov s vysokým hrdlom) z fúkaného skla. Nechýbajú prázdne historické fľaše s etiketami tvrdého alkoholu vyrábaného v slovenských liehovaroch. V kontraste k nim je expozícia plných fliaš alkoholu značky Kalmus, ktoré košický výtvarník Peter Kalmus objavil v zahraničí a svoje dielo pomenoval Echter Kalmus und unechter Warhol.
Trpezlivo vytvoril aj nástenný záves z tisícok pivných vrchnákov. Objektmi osôb ležiacich na podlahe prispela Vlasta Žáková. Lumpáčika so ženou vytvoril Ján Hadnagy, závesnú zvieraciu parohatú Trofej Marek Kvetan. Skupinový objekt Obraz úpadku je od neznámeho autora.

Videá z krčmy

Samostatnú miestnosť zaplnilo desať videí, v ktorých možno sledovať časti z filmov s dejom v krčmách a inou tematika súvisiacou s alkoholom. Tú zobrazuje aj množstvo fotografií od niekoľkých autorov. Z nich je najviac – vyše 300 – z pozostalosti Antona Podstraského, ktorý sa veľmi často pohyboval v bratislavskom krčmovom prostredí.
Séria 12 obrazov s názvom Pri poháriku je od Milana Laluhu a vo výbere sú diela ďalších Galandovcov aj iných slovenských výtvarníkov. Expozíciu spestrujú technologické plány Hospodárskeho liehovaru v Holíči z roku 1914.
Podľa Hanákovej popri impresionizme a iných -izmoch našu kultúru tvoria a jej obraz spoluurčujú aj iné, menej výtvarné a skôr zahanbujúce -izmy, akým je alkoholizmus. Práve alkohol ako špecifický sklon a (ne)kultúrny faktor, ako múza i neduh je témou tejto ikonograficky poňatej výstavy.

Tekutá múza štruktúrovaná dielami z posledného storočia do tematických celkov predstavuje alkoholizmus (teda závislosť od alkoholu) ako silne ambivalentný kultúrny fenomén. Dokumentuje „chľast“ ako slasť či princíp tvorby, ale aj ako depresiu a sociálnu depriváciu. Výstava zároveň ponúka zamyslenia, či alkohol obohacuje tvorivosť, alebo ju skôr hatí, či inak pijú muži a ženy, ako umelecké diela pranierujú alkoholizmus a rôzne iné súvislosti s touto tekutou závislosťou.

Michal Volčko

ART INVEST

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map
Cyprián Majerník: Svadobný sprievod