Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Zimka Ondrej

Ondrej Zimka sa narodil v Turzovke na Kysuciach v roku 1937.

Absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave (1964) v odbore užitá grafika u profesorov Petra Matejku a Juraja Chovana.

Venuje sa ilustrácii, časopiseckej a plagátovej tvorbe, karikatúre, kreslenému filmu, art protisu, plastike, voľnej a monumentálnej maľbe na drevo. Ako výtvarník a scenárista debutoval filmom o Mydlovej bubline, k jeho najvýznamnejším animovaným filmom patria O Ďurovi a šťastí, Babka Ježibabka, Tri barančeky. Spolupracoval na seriálových televíznych večerníčkoch Žabka plačka, Širokáň, Dlháň, Bystráň a iných.

Ondrej Zimka ilustroval viac ako 100 kníh pre deti, usporiadal vyše 200 výstav doma a v zahraničí. Za svoju ilustračnú tvorbu získal prestížne ceny. Dvakrát plaketu BIB, v roku 1969 za ilustrácie ku knihe Ľubomíra Feldeka Zelené jelene a o dva roky neskôr za ilustrácie ku knihe Ľ. Feldeka Rozprávky na niti. Udelili mu Cenu Ľudovíta Fullu (1982), štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy (1998). Zimka patrí medzi zakladateľov Spolku výtvarníkov Slovenska.

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map