Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Vychodil Ladislav

Ladislav Vychodil sa narodil v roku 1920 v Hačkách na Morave, zomrel v roku 2005 v Bratislave. Bol scénograf, výtvarník a pedagóg, jedna z vedúcich osobností slovenského divadelného života.

Ladislav Vychodil študoval v Prahe a v Brne. 

Od roku 1945 pôsobil Ladislav Vychodil ako šéf výpravy Slovenského národného divadla. V rokoch 1953 - 1983 bol tiež vedúcim Katedry scénografie, ktorú založil, na Divadelnej fakulte VŠMU v Bratislave, a súčasne v rokoch 1969 - 1971 viedol Katedru scénografie na pražskej DAMU. V roku 1977 sa stal vysokoškolským profesorom. 

Profesor Vychodil sa stal vedúcou osobnosťou slovenskej scénografie. Jeho tvorbu poznajú okrem slovenských a českých divadiel i v Krakove, v Saratove, vo Viedni, v Budapešti, v Sofii, v Bruseli, v Novom Sade, v Lipsku, v Santa Barbare, v Malmö, v Štokholme, v Berlíne, v Tampere, v Ľubľane a v Záhrebe. Samostatne vystavoval v Bratislave, v Sao Paulo, v Santa Barbare, v Prahe.

S jeho tvorbou sa verejnosť zoznamovala pravidelne v rámci medzinárodnej výstavy Pražské quadrienále, ale i na zahraničných výstavách československej scénografie (Nemecko, Maďarsko, Kuba, Argentína, Chile, Francúzsko, Rakúsko, Poľsko, Brazília, krajiny bývalého Sovietskeho zväzu,Taliansko, Bulharsko, bývalá Juhoslávia, Anglicko a Egypt). V roku 1965 získal  Ladislav Vychodil Zlatú medailu prezidenta Brazílskej republiky za najlepšiu národnú scénografickú expozíciu na bienále v Sao Paule.

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map