Uprka Joža

Joža Uprka sa narodil v roku 1861 Kněždub, zomrel v roku 1940 Hroznová Lhota. Bol moravský maliar a grafik, predstavitel plenérového realizmu, impresionizmu a secesného dekorativizmu. Jeho dielo je národopisným dokumentom folklóru južnej Moravy.

Do školy chodil v Strážnici, stredoškolské vzdelanie získal v Olomouci. V štúdiu pokračoval od roku 1881 na pražskej akadémii u Františka Čermáka a od roku 1884 na mníchovskej akadémii. V Mnichove spoluzaložil spolok „Škréta“, ďalšími členmi boli Alfons Mucha, Antonín Slavíček, Pavel Socháň a i.

Na prelome rokov 1892–1893 vďaka štipendiu navštívil Paríž, kde študoval diela starých majstrov a zoznámil sa so súčasným umeleckým dianím, najmä s impresionistickým štýlom. Jeho obraz „Pouť u svatého Antonínka“ získal na parížskom Salóne v roku 1893 ocenenie Mention honorable a vďaka nemu sa Uprka stal známy v zahraničí.

Jeho pravdepodobne najznámejší obraz „Jízda králů“ vznikol v roku 1897 v dvojakom stvárnení, realistickom a impresionistickom. V tom istom roku mal Uprka prvú súbornú výstavu v Topičovom salóne v Prahe.

Koncom svojho impresionistického obdobia (1899–1905) sa Uprka venoval aj grafike, hlavne technike leptu.

V rokoch 1922–1937 žil v Klobušiciach pri Ilave na Slovensku vo vlastnom zámočku s ateliérom a na slovenskom vidieku hľadal novú inšpiráciu. V roku 1928 zavítal do Dubrovnika, kde študoval kroje a život prostých ľudí.

Počas svojho života sa Joža Uprka dočkal niekoľkých súborných výstav v Prahe, Brne a Hodoníne. Spoluzaložil Klub priateľov umenia v Brne, patril k zakladateľom a stal sa vedúcou osobnosťou Združení výtvarných umelcov moravských (S. V. U. M.) so sídlom v Hodoníne. Bol aj vedúcou postavou spolku Moravsko-slovenská spoločnosť, neskôr Národopisná Morava. Roku 1925 ho zvolili za predsedu Združenia slovenských umelcov v Bratislave.

Galerijný predaj

Muž v kožuchu
Muž v kožuchu
250,00 €
Predajná cena
Mám záujem

Galerijný predaj

Piják
Piják
250,00 €
Predajná cena
Mám záujem
Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map