Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Uher Rudolf

Rudolf Uher sa narodil sa v roku 1913 v Lubine, zomrel 27. augusta 1987 v Bratislave.

Študoval na oddelení kreslenia SVŠT v Bratislave. V rokoch 1941 – 1944 študoval ako na Oddelení kreslenia a maľovania Slovenskej vysokej školy technickej pod vedením prof. Jozefa Kostku. V roku 1946 absolvoval študijný pobyt v Paríži, stal sa členom Skupiny výtvarných umelcov 29. augusta (Alojz Klimo, Vincent Hložník, Guderna, Matejka, Semian a ďalší). 

Bol ocenený vyznamenaním za vynikajúcu prácu cenou C. Majerníka a bol členom tvorivej skupiny 29. Augusta.  V roku 1964 sa zoznámil a celoživotne zblížil so známym rakúskym sochárom K. Prantlom a založil Sochárske sympózium v Ružbachoch. V roku 1967 (Expo Montreal) a 1970 (Expo Osaka) inštaloval svoje sochy pred československými pavilónmi na svetových výstavách, v roku 1971 inštaloval jednu zo svojich najvýznamnejších sôch v USA. V roku 1972 mu pozastavili členstvo v ZSVU a obmedzili výstavnú činnosť – niektoré jeho exteriérové diela boli úradne zničené. V 60-tych rokoch rozvíjal svoj program novátorským využitím zváraného železa. Jeho obľúbeným materiálom bolo drevo. Po svojej chorobe v 70-tych a 80-tych rokoch vo svojej tvorbe využíval pálenú a glazovanú hlinu. Niektoré takto spracované diela boli následne odliate do bronzu.V roku 1973 ochrnul na pravú ruku. Od roku 1975 začal tvoriť sochy z pálenej a glazovanej hliny. Priniesol nový sochársky problém - objav archetypu. Významnou zložkou jeho výtvarného názoru je chápanie plastiky v kontexte s architektúrou a jej účasti na tvorbe životného prostredia. Okrem pomníkových diel spája symbolické figúry priamo s organizmom stavby v striedaní a skúšaní výtvarnej únosnosti rôznych materiálov a techník. Významnou zložkou Uhrovho výtvarného názoru ej chápanie plastiky v kontexte s architektúrou a jej účasti na tvorbe životného prostredia.

Okrem pomníkových diel, vytvoril SNP pomníky v Lubine a Handlovej, zúčastnil sa Olympiády v Tokiu, ako prvý zo slovenských sochárov nadobudol skúsenosti z medzinárodných sochárskych sympózií a stal sa organizátorom prvého podujatia tohto druhu v Ružbachoch. 

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map