Škrovina Michal

Michal Škrovina sa narodil 30 septembra 1940 v Turčianskom Svätom Martine. Vyštudoval architektúru v Bratislave a v Prahe. Už počas štúdia spolupracoval so Slovenským národným múzeom v Martine na dokumentácii ľudovej architektúry a projektoch jej prenosu a osadenia do skanzenu v Martine. Ďalšie štúdium ľudového umenia ho priviedlo k maľbe na sklo. Prvý obrázok namaľoval začiatkom 70-tych rokov a venuje sa tomu dodnes.

Vystavuje od roku 1981. V súčasnosti spolupracuje s ÚĽUV-om, vedie kurzy maľby na sklo. Zaoberá sa aj drevenou hračkou. Jeho obrázky na skle sú aj v zbierkach SNM Bratislava, SNG a NM Praha. Michal Škrovina patrí k najvýznamnejším predstaviteľom insitnej maľby.

Výstavy: Výstavy v rámci festivalu vo Východnej, Výstavy so Združením nezávislých výtvarníkov, Výstavy v Salóne nezávislých, Nitrianske múzeum – samostatná výstava, Malokarpatské múzeum v Pezinku – samostatná výstava, Múzeum Svätý Jur – samostatná výstava, ÚĽUV – samostatná výstava, Galéria Pampingu – samostatná výstava, Dediny Európy vo výtvarnom umení – Moret sur Loig, Umenie inštinktu - Oravská galéria, Slovenské ľudové umenie – Mexico City, Súčasná slovenská hračka – Galéria M.A. Bazovského Trenčín.

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map