Šimon Tavík František

Tavík František Šimon, narodený ako František Šimon, (13. mája 1877 Železnice, zomrel 19. decembra 1942 Praha) bol český maliar, grafik – drevorytec, majster leptu a mezzotinty, pedagóg na Akadémii výtvarného umenia v Prahe, zakladateľ a predseda SČUG Hollar. Jeho dielo tvoria z veľkej časti pohľady na Prahu, New York a Paríž, ktoré sú ovplyvnené francúzskymi impresionistami a japonskými grafickými technikami.

Umelecké dielo T.V. Šimona bolo vždy veľmi populárne a žiadané. Namaľoval niekoľko diel a vytvoril viac než 650 grafických umeleckých diel vysokej kvality.
Ako študent na Akadémii výtvarných umení v Prahe získal štipendium, ktoré mu umožnilo vycestovať do Talianska , Belgicka , Anglicka a Francúzska. Svoju prvú sólovú výstavu mal v Prahe v roku 1905, a potom v Paríži v roku 1906. Jeho rozsiahle cesty sa nakoniec posunuli až do New Yorku, Londýna, Holandska, Španielska, Maroka, Indie a Japonska , obrazy ktorých sa objavujú v jeho dielach.
Potom, ako strávil roky 1905-1913 v Paríži, sa vrátil do Prahy a stal sa profesorom na Akadémii výtvarných umení v Prahe. V roku 1917 sa stal zakladajúcim členom Združeniia slovenských grafikov, ktorému neskôr predsedal.
 Mnohé z jeho najpozoruhodnejších diel sú obrazy Prahy, New Yorku a Paríža, ale tiež portréty a obrazy z českej a slovenskej krajiny. Štýl Tavíka Františka Šimona bol silne ovplyvnený francúzskymi impresionistami. Šimon bol tiež majstrom mezzotintu, ale dokončil len veľmi málo diel, väčšina z nich sú ženské akty v jemných tónoch čiernej .
Jeho práca získala väčšiu pozornosť až v posledných rokoch.

Galerijný predaj

Ronda
Ronda
200,00 €
Predajná cena
Mám záujem
Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map