Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Rigele Alojz

Alojz Rigele sa narodil v r. 1879 v Bratislave, zomrel v r.1940 v Bratislave.

Rigele študoval v rokoch 1901-1908 na Akadémii výtvarných umení vo Viedni, kde získal rad ocenení. Víťazstvo v konkurze na náhrobník Petra Pázmáňa pre Dóm sv. Martina v Bratislave mu prinieslo ocenenie v podobe dvojročného študijného pobytu v Taliansku. V roku 1911 sa natrvalo usadil v Bratislave.

K najlepším dielam Rigeleho patria komorné a figurálne plastiky. Je autorom série portrétnych plakiet, búst, pomníkov. Vytvoril napríklad pomník padlým v 1. svetovej vojne na ulici Francúzskych partizánov aj súsošie Dievča so srnkou na Hviezdoslavovom námestí (obe diela sú v Bratislave). Okrem práce s kameňom sa venoval aj nástennej maľbe, o čom sa možno presvedčiť v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave. Mnohé jeho diela sú poznačené klasicizmom 19. storočia.

Alojz Rigele bol člen spolku Pressburger Kunstverein a neskôr Umeleckého spolku v Bratislave. Jeho diela zdobia ulice, cintoríny a parky nielen v Bratislave, ale aj v desiatkach miest a obcí na Slovensku, tiež v Maďarsku a Rakúsku. V rokoch 1903–1907 Rigeleho ocenili striebornou Lengerovou medailou, Gundelovou cenou, Neulingovou cenou za akt, Harkányiho cenou za súsošie Návrat strateného syna.

 

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map