Používaním stránok Artintvest.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Súhlasím Čo sú cookies ?

Radimský Václav

Václav Radimský sa narodil v r. 1867 v Kolíne nad Labem, zomrel v r. 1946 Pašinka u Kolína. Patril k prvej generácii českých impresionistov.

Študoval vo Viedni a v Mníchove. V roku 1889 odišiel do Francúzska.

Vo Francúzsku poznal diela impresionistov Clauda Moneta a Camilla Pissarra, s Monetom pracoval v Giverny v kolónii umelcov. Vo Francúzsku i doma bol veľmi úspešný, ale česká kritika ho nikdy neprijala; znovuobjavovaný je až v posledných rokoch.

Radimský vystavoval na parížskych Salónoch, v roku 1895 získal zlatú medailu v Rouenu a roku 1900 ocenenie na Svetovej výstave v Paríži. Pravidelne udržiaval kontakty s domovom, obosielal výstavy Krasoumné jednoty, a keď sa v roku 1899 v pražskom Topičovom salóne uskutočnila reprezentatívna výstava Radimského krajín, české publikum bolo nadšené. Po skončení prvej svetovej vojny sa maliar vrátil do Čiech, kde sa z neho stal komerčne úspešný umelec.

Václav Radimský usporiadal veľa úspešných predajných výstav. Následkom toho sa jeho rozsiahle výtvarné dielo dostalo do vlastníctva značného množstva súkromých osôb a zbierok. Je tak z veľkej časti skryté pred zrakmi širokej verejnosti.

Zavolajte nám
Zavolajte nám
+421 905 659 148
Napíšte nám
Navštívte nás
map